Letërsi Kombëtare: NËNËLOKE

NËNËLOKE

(Nënës Nazife, që e lindi dhe e rriti dëshmorin e kombit, Abedin Rexha-SANDOKANIN)

Poeti Zymer Mehani

Nënë bujare
Nënëloke
Rrofsh sa malet
E kësaj toke
Ti që linde
Uraganin
Me shtatë zemra
SANDOKANIN
T’falem, nëno
Nënë e mbarë
Ty që linde
Legjendar
Zemërtrimin
SANDOKAN
Lavë tërmeti
Uragan
Nënë Nazife…
Rrofsh sa malet
Zemra ime
Të përfalet
Që mëkove
Djalë më t’mirin
Abedinin-
Xhevahirin
Kur atdheu
Ish n’mugëtirë
Asokohe
Të vështirë
SANDOKANI
Lidhi besën
Me Ademin
T’bëjë qëndresën
Me Zahirin
Dhe Luanin
E Shkëlzenin
Edmond djalin
S’u zmbraps trimi
S’u frikua
-Si e ka emrin
As më thua
-Ia thonë emrin
Abedin Rexha…
Do t’kujtohet
Nëpër breza
Nënë Nazife,,,
Nënëloke
Zonjë e rëndë
E kësaj toke
N’gjirin tënd
Mëkove birin
SANDOKANIN
Më të mirin
T’puthsha, nëno
Rrudhat e ballit
Ato duar
Shqipe e malit
Ty, që e rrite
SANDOKANIN
Liriasin-
Uraganin
Rrofsh sa malet
Nënëloke
Ti që rrite
Trim Epoke

Shperndaje ne
Updated: 18 Prill, 2019 — 20:14

The Author

Prof. Zymer Mehani

1 Comment

Add a Comment
 1. AH,RROFSHË O QOFSHË,SHKRIMTAR ZYMERI-NA JETOFSHË O GËZOFSHË,SHQIPTAR TY NDERI;
  NDERI I KOKËS-ZERI I TOKËS;
  NDER NDERIMIN E GJENËTOKËS-PËR KENDIMIN E NËNËLOKËS;NËNËLOKË NËNË MADHORJA-OH,
  KRENË KOKË KRENË ARBËRORJA;
  LINDE,RRITE,SHQIPE DRANGOJË-BINDE,SHNDRITE,SHKRIPE PRANGOJË;KRAHDRANGONI TERË FLUTURIME,OUUU-OREEE-HEEEJ,
  RRAH PRANGONI BURBURIME;BREZE QIELLI KALTËRIE LARTA-RREZE DIELLI VATËRIE ARTA;
  LARTË ALTARIT TË SHQIPTARIT-
  ZJARRTË ARTARIT ZË SHKRIPARIT,SHKRIPEZJARRIT;TËREMET VULLKAN HURAGANI-Q’TRIME
  KULLGJANI OREEE,BURRAGJANI;
  SHPËRTHEN TIMI O SHPËRTHEN FLAKA-MBËRTHEN TRIMI O MBERTHËN SHLAKA;MOJ,FLAKADANE
  SHNDRITE TOKËN EDHE QIELLIN-
  OJ,DARDANE ZDRITE LOKËN EDHE DIELLIN;AAAH,SHITOVE LUBI KULÇEDËR SHTATKRERËSHE;
  NA,ÇLIROVA UDBI-Q’ULKTHETËR
  SHVATËSHTËRRËSHE;NËNËLOKË MË SHTRENJTË-GJENËTOKË MË SHËNJTË-KRENËKOKË E DREJTË;
  KRAH PËR KRAH DRANGOJËT KRYE
  ME KRYLEGJENDARIN-OUU,RRAH PËR RRAH,ÇFRRYE MË HYREGJENDARIN;BIJA E BIJË,SHQIPES
  LEGJENDARE-PRIJA E PRIJË O,TË
  SHQKRIPES HYREGJENDARE;KUMTI I LUMTI SINJALË PËR IDEALE TË LARTA,MË T’ZJARRTA;
  OUUU,SHTAT PALË TOKË,TË SHTAT
  PALË QIELLI;HEEEJ,SHTAT VALË OJ,NËNËLOKË;SHTAT VALË RREZE,BREZE DIELLI;OREEE,QE
  SI PËRJETË MOT,PO EDHE SOT,AH,
  NGA I MADHI ZOT;DO GJEGJI ZOTI O,I KËTI DHEU;OUUU,GJERGJI KASTRIOTI SKËNDËRBEU;
  HYREGJENDARIN ORE HEJ;ME ADEM
  KYRLEGJENDARIN;DASHKA,BASHKA,KRYE UÇK+USA+NATO SI DHE,NA GJEGJKA NË TANDEMA;OH,
  GJERGJA MË ADEMA;GJERGJA-ADEMA!!.
  SHUM TË FALA,REFUGJAT LUFTË,PËRZEN ME DHUNË,NGA FASHIZMI SERBË;OUH,PREJ KOSOVË
  ËËËH-OR,GJËR NË NEW JERCEY,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.