Kujtojme DASMEN me te madhe qe nje historia-MARTESA E GJERGJIT me DONIKEN.

Gjergj Araniti i ati i Donikes tha: -Atë natë kalaja ndriti…!
Vertet, po ne… kemi frike?
Nga kush?
Nga festat !!!
Jane te “kushtueshme”apo…???
Kam shume pyetje,pa fund!
Per te shkaterruar,permbysur nga format me te cuditshme,nga ato qe nuk jane, dhe nuk kane qene kurre ne traditen e shqipetarit,behen nje!!!??????
Por,kur eshte fjala per festat qe na perkasin ne dhe vetem ne…pengohen,injorohen,deformohen e cfar nuk behet per te humbur te verteten, gjithe ato vlera qe trashiguam nga parardhesit tane!
Te pakten –Kanina e Vlores,Kanina qe eshte edhe e Ismail Qemalit,dhe po ashtu, Kruja-krutanet, do duhej ta z’bardhin qiellin nga fishekzjarret, apo qofte edhe nje gjest simbolik, per te nderuar,kujtuar DASMEN me te madhe qe nje historia-MARTESA E GJERGJIT me DONIKEN.
Sinqerishte, me vjen shume keq.
Kur dikush therret per protest etj., jeni gati!
Dhe per cfar?
Kurse per te nderuar te paret tane,historine perplot lavdi,fusni lesh ne vesh!
E cuditshme, te vijne Arbereshet nga Italia, te kujtojne te kaluaren, dhe ju, ju fshiheni !!!
E megjithate, une nuk “zemrohem”, edhe juve qe nuk festoni,GEZUAR,nuk nderoni te kauaren,GEZUAR ,ne nje te ardhme shume te afert, kur ju do arrini ta kuptoni se c’vlere kane keto data… qe ne i leme pas dore!
Do te bashkohemi, do festojme, sepse kemi nevoje perveq se nderojme edhe te gezojme,te qeshim e te kendojme, si ne lufte edhe ne liri, pa cka nese armiqve u dhembe.

Pal Islam Idrizi

Shperndaje ne
Updated: 12 Maj, 2019 — 19:01

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.