Të traumatizuar nga frika,apo të shtyrë nga lakmia e servilizmi….

Të traumatizuar nga frika,apo të shtyrë nga lakmia e
servilizmi,apo të dyja bashkë???
Turk kaluar turkut!
Musliman kaluar muslimanit!
Kurse dje…shka kaluar shkaut!
Janë të njejtit individ,grupe,në përjashtim të armiqeve.
-“Ndoshta”,terori i ushtruar përpara,tek parardhësit e tyre,
i’u është n’gulitur në memorje?
E sot shprehen në forma të ndryshme pasigurie, pa qenë në gjendje për ti kontrollur veprimet,nga frika se mos përsëriten ngjarjet,historia!?
Në fakt,me apo pavetëdije,veprimet dhe jo vetëm,e mundëson një gjë të tillë,”rikthimin e historisë”.
-Perse gjithë kjo pasiguri,mosbesim tek identiteti,gjithmonë me bindje! “Se Shqiptarët nuk dinë të bëjnë shtet”,se janë të pafuqishëm etj.!
Apo nga frika se,po e bëmë këtë duhet ballafaqohemi me armiqtë që janë kundër!
Ne kishim shtet,të parët nga të gjithë.
Kemi edhe historin që dëshmonë për forcën dhe dinjitetin,nderin karshi atdheut.
Prandaj,nuk keni arsyeje të friksoheni,përkundrazi.
-Kurse atyre që lakmojnë,servilëve…një ditë, kur ne do të forcohemi,(kjo ditë nuk do të jetë e largët) -ju do bëheni- Shqiptarë kaluar shqiptarit-!
Por ne,nuk do harrojmë të zezat tuaja,kurrë.
-Një shembull nga këta tipat,servil!
Isha fare i vogël,11-12 vjeq, përher të parë dëgjova një fjali në gjuhën sërbe!Më falni për shprehëjen!
“Gdesi qika”…! Nuk di sërbisht,më falni!
Nga një njeri që bënte punën e shkaut më mirë se vet ai,shka shkuar shkaut. Pas lufte është bërë “trim”!
Me të nuk mund të flasësh pa ditur shahadetin (nuk di çka i bie shqip),musliman kaluar tij!
Njëlloj si atëherë, ai është në gjendje të bëjë gjithçka…!
Por, tani kanë ndryshuar gjërat,nuk jam më fëmijë,kam lexuar dhe di të vërtetën,besa edhe fizikisht i forcuar.

Shperndaje ne
Updated: 12 Maj, 2019 — 19:24

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.