Lum si ti Shqipëri thash,djemt,trimat e betejës Kumanovë,dje kur pash…!

Lum si ti Shqipëri thash,djemt,trimat e betejës Kumanovë,dje kur pash…!
-Do të”huazoj”pak fjalë të Naimit të madh!
Ndjesin e tij kur sheh armët e Gjergj Kastriotit në Vjen!
Kur shprehet përmes vargjeve të tija:
“Lum si ti Shqipëri thash,armët e tua kur pash”…!
Kjo ishte ndjesia ime dje,kur pash trimat e betejës së Kumanovës!
Zemër dhe shpres,dritë dhe jetë,dërguan mezazh të qartë,mbarë kombit, luftetarët e lirisë.
-Liri për trimat e betejës në Kumanovë.
Lavdi të rënëve-DËSHMORËVE të ATDHEUT.

Shperndaje ne
Updated: 17 Maj, 2019 — 21:07

The Author

Islam Idrizi

1 Comment

Add a Comment
 1. CITATE TË NAIMIT FARSHËRIT,SIÇ THONË,BILBILI I SHQIPES:LUM SI TI SHQIPËRI THASH
  ARMET E TUA KUR PASH”
  KUR NJË PASHA I ARMIKUT TURKO OSMAN,JA KËEKOI SKËNDËRBEUT SHPATËN E TIJ KUJTIM;
  AI MENDOI SE FITORJA
  MAGJIKE MVAREJ PREJ SHPATËS TRASHANIKE;SKNDERBEU I JEP SHPATËN,PRISAT PYESIN;AI
  PËRGJEGJË-NDËEGJEGJË:
  KAM SHPATA EDHE MË TË MIRA;JA DHASHË SHPATËN;POR,NUK S’JA DHASHË ELEGJINË KRAH-
  ORIT OUH,ENERGJINË E
  ARBËRORIT;MADHËSHTINË E SHKRIPARIT-ARBËRINË E SHQIPTRAIT;KRYELEGJENDË E QENJËS
  NJERËZORE,HYREGJENDË
  E RRENJËS BOTËRORE;QË SI PËRJETËMOT,EDHE SOT;HEJ,NGA I MADHI ZOT;PREJ KRIJIMI O
  KREJ FLIJIMI,OUH-ORE,
  NDËRMJETËSIMI SHKABA MË SHTRËNJTË-PËRJETËSIMI BABA M’I SHËNJTË;BASHKA ME GJENË-
  NËNË;PRINDI NA LINDI,
  LIDHJA MES ZOTIT O GJNËTOKËS-ZGJIDHJA MES MOTIT O NENËLOKËS;BABA SI SHKABA;DHE,
  GJENË SI NËNË;MBARË
  NJERËZIMIT TË TOKËS,FARË NDJERËZIMIT TË LOKËS;SAHERË BIND NEVOJA-PRANVERË LIND
  KREDOJA;SHKULLORE O,
  TEMPULLORE;RILINDIN,RINGRITIN,RISHNDRITIN;PLOT E PLOT;MOT PËR MOT;QË NA GJEGJKA
  NË TANDEMA;OUUU-HEEEJ,
  KRYLEGJENDA,HYREGJENDA,SHKEPIN QIELLIT,DHE TOKËS;SHKREPIN DIELLIT TË LOKËS,DUKE I DALË ZOT ATDHEUT;OU,
  DUKE I FALË MOT ATKREUT;DASHKA-BASHKA KRY UÇK+USA+NATO ZANAFILLËN-DRANAFILLËN E
  NJERZIMIT,NDJERËZIMIT;
  OUUU,GJEGJA MË ADEMA,GJERGJA MË ADEMA,HEEEJ-ORE,KRYLEGJENDA;GJERGJA MË ADEMA!!
  SHUM T’FALA,REFUGJAT
  LUFTË,PËRZEN ME DHUNË,NGA FASHIZMI,DRAZHITMI SERBË,PREJ KOSOVË-NEW JERCEY-USA.

Lini një Përgjigje te Selman Dervishi-Mani,USA. Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.