Kolë Marku: VAZHDIMËSIA HISTORIKO-GJUHËSORE DHE ETNOKULTURORE E SHQIPTARËVE PËRMES MIJËVJEÇARVE

Në këtë publikim do të shikoni një vidio-kronikë (dokumentare) pjesa e PARË dhe e DYTË realizuar nga ana ime për një aktivitet shumë të rëndëshem: KUVENDI I STUDIMEVE SHQIPTARE me temen: “VAZHDIMËSIA HISTORIKO-GJUHËSORE DHE ETNOKULTURORE E SHQIPTARËVE PËRMES MIJËVJEÇARVE” ORGANIZAR NGA QËNDRA KOMBËTARE “RRENJET TONA”. Ky aktivitet u realizua në Tiranë (Muzeu Kombëtar) nga dt 8-11.05.2019. (Shenim: Jeni të lutur që përhapeni sa më shumë të jetë e mundur, që të mësohen ato të verteta të pa thëna deri më tani, për gjuhën dhe historiografinë shqiptare). Për më teper mund të ndiçni vidiot nga You Tube. Ju faleminderit për mirkuptimin !

KUVENDI NDERKOMBETAR I STUDUIMEVE SHQIPTARE RRENJET TONA PJESA E PARE

KUVEDI I STUDIMEVE NDERKOMBETARE NE TIRANE ” RRENJET TONA” Pjesa e DYTE

 

Shperndaje ne
Updated: 28 Maj, 2019 — 11:57

The Author

Kol Marku

2 Comments

Add a Comment
 1. VAZHDIMËSIA HISTORIKE GJUHËSORE ETNOKULUTRORE SHQIPTARËVE PËRMES MIJËVJEÇARËVE;
  TRASHËGIMIA SHKRIPOEPIKE
  KRYESORE KRENOBUKURORE SHKRIPFARËVE STRES PRIJEQEPARE;KRYEKREU OJ,KOKË GJENIALE
  HYERRFEU OJ TOKË KRENIFALË;
  KRENIE E DHEUT-GJENIE E KREUT;GJUHË GJENË GJENERATE-QË RUHË KRENE OJ KRENEFATE;
  ANAEMBANË RUZULLIT GLOBIT,
  AH,ZNEMZANË VRUSHKULLIT KOMBIT;KULTURË FILLESTARE FILLI MBARI-STRUKTURË CILLES-
  MBARE QIELLI PARI;O-HEEEJ,
  PRINDI QE NA LINDI,QE NA RRITI,QE NA RINGRITI,QE NA RILINDI;BABË TI,SHKABË,OUH,
  NËNË TI GJENË;GJENE GJENELOZE;
  KRENE KRENEBROZE;PËR SHTATË DITË O NATË-QE SHTAT DRITË O FATË;SHKABA NË QIELL O
  NDËRMJETËSE MES ZOTIT E TOKËS;
  BABA PËRFILL PËRJETPJETËSE STRESMOTIT-KOKËS;PËR FILLIMIN E MBARË-TERË TFILLIMIN
  E PARË,PËR SHPREHJE TË KREUT,
  PËR SHKREHJE TË RRFEUT,PËR RINGJALLËJEN E DHEUT-PËR PRIBALLËJEN E KREUT,OUH-ORE
  PËR RIFILLIMIN,PËR RITFILLIMIN,
  PËR TRIUMFIMIN OUH,PËR RIGUFIMIN,TË RIGJALLËRIMIT,RITRASHËGIMIT,RIPËRBALLIMIT,O
  TË RILINDJES,TË RINGFRITJES;
  OUUU,TË RINISJES,TË RIPRISJES;TË JETËS SË KËNDEJSHME DHE,PËRTËJSHME;DUKE KALUAR
  NË PËRJETËSI,SHPIRTIT T’HIRTIT
  TË SHQIRTIT O,SHTIRTIT;TË SHQIPTARIT,SHKRIMTARIT,SHKRIPTARIT,QE SHKREPI,SHKEPI,
  MBARË GLOBIT TOKË,KOMBIT KOKË;
  ME KRYLEGJENDA,HYREGJENDA,MBARË KOMBËTARE,MBARË SHQIPTARE;OUUU,MBARË BOTËRORE O
  MBARË NJERËZORE,MBARË NJERËZORE!.
  SHUM TË FALA,REFUGJAT LUFTË,PËRZEN ME DHUNË,NGA FASHIZMI SERBË;KOSOVË N.J.-USA.

 2. NA THËRRASIN RRËNJËT TONA-NA FLASIN QENJËT ZONA;RRËNJËT LISIT PELLAZGJËRIA-
  QENJËT PRISIT VËLLAZËRIA;THELLË O THELLË,THELLUAR N’SHKËMBI-SHPELLË O SHPELLË
  SHPELLUAR,SHTEJELLUAR N’SHTEGVRI;QË KURRË O BURRË A,GRUA-OOH,NGA KJO GURRË A KRUA;S’DO SHKULËN NGA HURRAGANE TËRBUAR-Q’DO NGULËN NGA BURRAXHANE GJELBURUAR;
  PËRBETUAR;QË PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARIA-SE VËLALZËRO RIHIRO FARË SHKRIPKA
  VRRIA;DO RIGUFI TË RIGUFOJË-ZO TRIUMFI TË TRIUMFOJË;DUKE I RIZGJUAR OUUUH,DUKE
  U RISHKRUAR;DUKE U RILINDUR,DUKE U RIBINDUR;ME ARGUMNTE HIROGLIFE-OH,MONUMENTE
  PRIOTRIFE;ME SHKRONJA T’SHKRUARA-M’HERONJA SHTRUARA;OU,SI SKULPTURA HIEROPRORE-
  SI STRUKTUA NJERËZORE;DUKE I PRIRË MBARË GLOBIT SHTREZORE-DUKE I PRIRË OUUUH-O,
  MBARË KOMBIT,MË NJERËZORE;PËR MIRËQENJËN-TERË PRIRËRRENJËN;TË BABËS SI SHKABËS
  E TË NËNËS SI GJENËS OUUU KRENËS,NGRITUR O SHNDRITUR,NGA KRYLEGJENDA,HYREGEJNDA
  MBARË TERËKOMBËTARE,FARË NDËRKOMBËATRE;OU,RIBASHKIMIN,RITRASHËGIMIN,RIADRESIMIN
  AH,PËR LIRI-ILIRI,PËR PAVARËSI O,DEMOKRACI,SI DHE,PËR RINGJALLËJEN,PRIBALLJEN O
  TI PRISI-LISI-PLISI,TË TRUNGUT O,TË CUNGUT,TË RIGJELBRIMIT OH,TË RISHELBERIMIT;
  VËLLAZËRO RIHIRHO FARË SHKRIPKA VËRRIA-OUUU-O,PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARIA!.
  SHUM T’FALA,REFUGJAT LUFTË,PËRZENË ME DHUNË,NGA FASHIZMI SERBË,KOSOVË N.J.-USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.