Përse friksohet turku nga Shqipëtarët???

Përse friksohet turku nga Shqipëtarët???
Përse nxitojnë të rrëmbejnë gjithçka,të deformojnë të vërtetat nga e kaluara,dhe duke vrapuar dhe ndikuar tek disa katunar,vërtet me plot kutimin e fjalës- KATUNAR-, me këtë ritëm (me prapavijë), veçsa e përkeqsonë pozitën e tij,të çenurit “mik” me ne,me pasardhësit e Pellazgo-Iliro-Arbëror,me shqiptarët.
Përse, ne lejojmë?
Kujt më shumë i intereson që mos të ketë çetësi në Ballkan! Popujve që jetojnë në këtë rajon, apo shteteve që përpiqen të mbajnë akoma nën ndikimin e vet,duke përfituar nga situatat?
Turku gjithmonë në përpjekje që ta mbaj nëntension të vazhdueshum,pikërishtë për këtë arsyeje,ka frikë nga shqiptarët.
Vendoset her në një krahë dhe herë në krahun tjetër! Dhe kjo shkon gjithmonë në favor të situatës që kemi,DESTABILIZIM,apo si quhet në gjuhën moderrne -“Konflikte të ngrira”!
Turku është kontribuesi numër NJë, në raport me fqinjët tanë të rrëmujshum.
Shqiptarët kudo në Ballkan, janë të izoluar pikërishtë nga politika frikacake e turkut,servilëve të tij.Prandaj edhe përdor rrjetet-veglat e tij të instaluara në trevat shqipfolëse. Vëmendja e tyre është e përqendruar tek gjëja “armiqët” fqinjët tanë, sërbët,moqedonasit,malazezët,grekët etj. me këta nuk ishte kjo urrejtje para se të pushtoheshim nga perandoria osmane. Për të qenë ndikimi i tyre në Balkan, kan krijuar dhe vazhdojnë të krijojnë “seriale” pa fund, që shkojnë në foavor të politikës së saj, kundër stabilitetit në Ballkan.
Frika që ka turku nga shqiptarët…tregon çartë,gjithë “serioziteti” i tij, për të çenë pjes në çdo lëvizje, të re apo të vjetër. “Shqetësimi”,angazhimi i tyre…me çdo kushtë…??? Përpiqet të le vendin tonë mbrapa të tjerëve, të pazhvilluar. Duke u fshehur pas fesë së tyre dhe pretendimin, se janë “paçësore”!
Përse është aq shumë i trazuar???
Dhe do të thoja,ka të drejtë,duhet vërtet të shqetësohet. Po u bënë Shqiptarët…siq ishin dikur…! Mundësia për të ekzistuar si shtet turk???
Vërtet do të rrezikohet,dhe shumë seriozishtë. Ka shumë borxhe ndaj shqipëtarëve. Miljona Shqipëtar-e atje mbahen rob. Njëlloj dhe arkivat e tyre. Ato (arkiva) hapen vetëm atëher kur u’a do interesi i tyre, u hiçet pluhuri,duke marrë atë që u duhet, armët kundër shqiptarëve,”përqajë e sundo” dhe pastaj vendosen prap aty ku ishin,të fshehura, për tu pulhosur prap.
Prandaj veglat e tija që janë të instaluara me shumë kujdes në trojet shqipfolëse (interesohet turku gjëja për ta),me gjithë energjit, financiarishtë dhe besa edhe në mbrojtje, fizikishtë.
Vëmendja e tyre është e përqendruar tek fqinjët tanë, të mos ketë marveshje(edhe pse nga jashtë janë pro),në veçanti me vëllezërit e tyre sllav, se gjëja “ne u mbrojmë nga fqinjët tuaj sllav”!
Në fakt është e kundërta.Kurse Shqiptarë,zemër Shqiptari, di të vërtetën,të kaluarën e tij. Ne nuk kemi nevoj të mësojmë nga të tjerët (turku) se kush është (mik) armik i yni.
Shteti i tyre turk, u krijua me kontributin e parardhësve tanë, dhe jo vetëm. Ky shtet, qelbet dhe kundërmon me erë gjenocidi ndaj popujve të tjerë.
Fqinjët tanë, dikur nuk bëheshin të gjallë. Siç thot një fjalë e urtë “rriheshin shuplaka gojës dhe nuk lëshonin zë”! Parardhësit tanë, në shumë pak raste jan detyruar të përdorin forcën ndaj fqinjëve. Ata ishin nën mbrojtjen e të tanëve.
E vërteta flet,është e shkruar dhe mbajtur në kujtes nga të moshuarit,përcjellur brez pas brezi.Fqinjët tanë përpiqen të përvetsojnë nga historia e shqiptarëve dhe është e “natyrshme”, sepse (nuk kanë të vetën) ishin pjes e saj, nën mbrojtjën,nën çatin e të tanëve. Ata mbijetuan falë parardhësve tanë. Fqinjët tanë krijuan mite dhe histori,nga historia 100% Shqiptare.Ishte pikërishtë turku që i forcoi ata, që ne i çuajmë sot armiq, i forcoi dhe i zhvilloi në të gjitha fushat, vetëm e vetëm që të heqin dorë nga lidhjet me shqiptarët.
Mobilizoi dhe vuri kundër shqiptarëve,dhe për këtë arsyeje u shpërblyen nga turku, me shkolla,me zhvillim në ekonomi etj.dhe me të drejta pa fund, dhe deri tek ndihma për t’iu dhënë si dhuratë pjes të historisë shqiptare (duke e deformuar të vërtetën) të drejtën e përvetsimit të historisë që ishte-është shqiptare.Të njejtën vazhdon edhe sot.

Shperndaje ne
Updated: 24 Qershor, 2019 — 20:16

The Author

Islam Idrizi

1 Comment

Add a Comment
 1. ËH,PSE FRIGOHET TURKU NGA SHQIPTARËT;HË,SE SHTRIGOHET FURKU NGA SHTRIGZARËT;OU,
  SEPSE-QE PSE;TË GJITHA LUFTAT PËR OKUPIME,UZURPIME,TË TERRITOREVEË-FERRIHOREVË;
  KA NGRERË O I KA BERË,PËRMES-TERSTRES,SHUMICA APSOLUTË FËMIJË,T’RINJË,SHQIPTARË
  TË ZENË ROBË-PËNG,DUKE ASIMILUAR,VARRZIMISHTRUAR;SI POPULL I PARË MË LUFTARAK;O
  DHE,DUKE SHTFRYZUAR INTELEGJENCË ME RREZISTENCË,ELITE PËR DRITE,ITELEKTUALË PËR
  RILINDJEN,RINGRITJEN NJERËZORE EDHE BOTËRORE;A,SI OKUPATOR,UZURPATOR GADISHULLI
  PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPATRIE;PËRVEÇ KOHËS KRYLEGJENDËS GJERGJ KASTRIOTI SKË-
  NDËRBEUT,QË NDREQ MOHËS HYREGJENDËS,TEK GJEGJI I ZOTI KËTI DHEUT,QË SHPËRTHEU O
  MBËRTHEU,OKUPATORIN TURKO OSMAN-FURKO MORGAN;E PLOTËSOI AMANETIN,TESTAMNEDIN,OH
  BABË E NËNËS-TË SHKABËS DHE GJENËS;QE TANI,PAS O,ZOTI I MADHË;OU,SQOTI RADHË;KU
  TURKO OSMANËT,DUKE BERË TREGTI,GËRRDI,KËRRDI;ME TOKA O TROJE SHQIPTARE;ME KOKA
  E HOJE-PLOJE VRARË SHTIPSKARE;DUKE UA FALUR,PA NDALUR,TROJET TONA-HOJET ZONA;O,
  SI DHE;DUKE PRANUAR O ASMILUAR,SIPAS STATISTIKAVE NDËRKOMBËTARE,KANË BLERË DHE
  NGRERË,KANË ASMILUAR DHE VARRZIMI SHTRUAR;ME DHJETA MILIONË SHQIPTARË,SA SUPOZ-
  OHEJ-TURPODROHEJ;SE MË SHUMË KA SHQIPTARË TË ASMILUAR;SI TURQË,ARABË..NË LINDJË
  TË AFËRT;TURQI DHE VENDE ARABE;SESA SOT TERË KOMBI SHQIPTARË NË GADISHULLIN OH,
  PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARIE;TANI OUH,QANI EDHE JU MALE,PËR IDEALË MË TË LA-RTA,MË TË ZJARRTA,PËR GJENOCIDET,ETNOCIDET,HOLOKAUSTET,RROLOMAUZDET;EDHE MË ZI,
  SE SA HITLERIANE,STALINIANE.;VETËM,MBETËM,KËTE BALLKAN-TRETËM,SHTRETËM KALLKAN,
  PLOT OUUUH,PLOT GJAK,O PRAG SHQIPTARI;AHIII,PLOT OU PLOT,GJAK O PRAG SHQIPTARI!
  SHUMË T’FALA,REFUGJAT LUFTË,PËRZENJË DHUNË,NGA FASHIZMI;TURKO-RUSO-SERBO-GREKO-
  JUGOSLLAVE;FURKOPUSO-GJERBOVDEKO-TUGOSHKAVE;FURKOPUSO-VËRBOVDEKO-TUGOSHKAVEEE!.
  SHUMË T’FALA,REFUGJAT LUFTË,PËRZENJË DHUNË,NGA FASHIZMI RUSO-SERBO-TURKO-SHKAVE
  QË,PREJ MBARË TROJEVË SHQIPTARE;GJËR NË NEW JERCEY-USA.OJ KOSOVË,NEW JECEY-USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.