Thirrje e hapur: Motrave e vëllezërve të një gjaku,shqiptrëve në turki!

Letër (Thirrje) e hapur!
Motrave e vëllezërve të një gjaku,shqiptrëve në turki!
Të dashur motra e vëllezër! Gjithë juve pasardhës të atyre që përfunduan (pa dëshirë) në vendet islamike,si në turki,Siri,Egjipt etj. E di, ju mbijetuat edhe pse gjithmonë nën kërcënimin e tehut të shpatës!
A ka ardhur koha që ju të komunikoni më shumë me historinë,mbi të vërtetën,përse përfunduat në vëndin ku ju jetoni,sa nga ju,pra të perët tuaj, mbaheshin rob lufte nga turku vrases!
Unë them,PO.
Unë,përveç kësaj domosdoshmërie për të parë hisorinë, ju bëjë thirrje gjithë juve motra e vëllezër: Të jeni shumë të kujdesëshum në ç’ka investoni,në vendëlindjen e të parëve,në tokën e shqiponjave!
Unë përsonalishtë ju dua si Shqiptarë,jo si musliman.të tillë ka mjaftë,kudo. Të parët tuaj të tillë ishin,Shqipëtarë.Ata u detyruan në forma të ndryshme (padashje) të heçin dorë nga Identiteti dhe përfunduan si “musliman”!
Nuk dua një rikthim,investim me një kultur e gjuhë të huaj,kështu shkelni mbi dëshirën e të parëve tuaj,e qe besa, jo në pak raste silleni si armiqsor! Ardhja e juaj si Shqiptarë, është gjithmonë,-Mirësevini-.
Jo të riktheheni me ide dhe investime,në shkolla e xhamia turke,e të ringjallni nostalgjinë e turke që ka për tokat Shqiptare,turqizimin e tyre. Kjo s’ka për të ndodhur kurrë. Pra që ne të mbetemi vëllezër, duhet të flisni akoma më shumë me historinë. Pse jo, atje ku jeni-jetoni të kërkoni të drejtat tuaja,jo të bëni të kundërten, duke ndihmuar turkun,këlyshtë e tyre hoxhallarët, që prap të derdhen trupat turke në trojet tona!
E përsëris! Kjo s’ka për të ndodhur kurrë. Unë,dhe jo vetëm unë,porosi do u lë fëmijëve të mi, e ata fëmijëve të tyre, e në çoftë e thënë edhe 5 shekuj tjerë luftë e përjekje… por kurrë më nën këmbën e turkut vrasës.
Prandaj edhe te këshilloj! Kujdes me investime, sepse do t’ju shkojnë huç,në kosh të pleherave. JO kazerma (xhamia) ushtareke. JO shkolla turke që për qëllim kanë turqizimin.
Mos hyr në këtë lojë. Nëse ti, je jashtë kësaj loje, mos i lejo të tjerët ta bëjnë një gjë të tillë. Pra ta ndihmojmë njëri tjetrin, të mos lëmë brezave konflikte që të çojnë drejtë luftës,të bëhemi bashkë për t’u siguruar paçe e harmoni mesveti,si të parët tanë ARBER dikur,jo të bëhemi të çeshi gjithë bota me ne, e aq më keq, të shkelim mbi vlerat që trashiguam nga të perët tanë.
Mos i hapni dyert e krahët të pabesëve, që shkelin mbi të kaluarën Shqiptare.Më me shumë kujdes kë fusni në shtëpit tuaj,Jo hoxhallarë e politikan të korruptuar.
-A duhet ju, e besa edhe ne,të marrim shembull nga njerëzit e një gjaku,nga Arbëreshët si psh. ata në Itali,Argjentinë,Amerikë,Kroaci,Ukrainë etj.Arbëreshët,po thërrasin gjithmonë e më shumë rrënjët e të parëve,i ruajnë dhe kultivojnë me fanatizëm,punojnë,veprojnë,jetojnë e edhe i nderojnë parardhësit! Unë sinçerishtë u’a kam zili.
Nga i njejti vend u larguat,nga Arbrëshet, çfarë në fakt jeni edhe ju,na vinë gjithmonë lajme të mira e gëzimi!
Kërko dhe zbulo vet, të gjitha që kan të bëjnë me ty, me të parët tuaj-tanë! Ndoshta akoma nuk është e mirsçaruar gjithë historia, sepse turku ka humbur, djegur e shkatrruar gjithçka. Nëse nuk kemi mjaftueshum që nga Pellazgët,Ilirët kemi disa pjes nga Epoka e Arbërit ( e cila pak nga pak,po del në dritë) mjaftueshum për të kuptuar rrënjët tona.
Jo përmes disa grupimeve, përfqësuesëve “politik” apo klerikëve “fetar” (hoxhallare) pikërishtë këta janë ata që po deformojnë gjithçka.
Ata janë kthyer në shërbëtor te gjithsecilit,pikërishtë te ati shteti që të ndau ty dhe mua nga rrënjët e të parëve.
Tek ju, vijnë si “miq”,në fakt nuk janë të tillë,janë njëlloj si shteti i juaj, i cili shtirret si mik i shqiptarëve,kurse pas shpine të bënë gropën.
Unë ju dua që të gjithëve, sepse jemi të një gjaku,Arbër kështu i kishim të parët.
Si Shqiptarë ke vëndin që meriton,ta them më gjithë sinçeritetin,si i tillë, kudo në botë nderohesh.
E kundërta do të ndodhë nëse ti maskohesh, paraqitesh sipas këshillave të hoxhallarëve dhe të disa politikanëve që nuk përfaçësojnë askënd.
Atje vijnë, tek ty, dhe keçpërdorin mikpritjën tuaj,u përdorin juve për të arritur çëllimet e veta,pra përfitojnë nga ju,matrialishtë duke ju shfrytëzuar edhe emocionalishtë.
Shtirën si të ditur e patriot! Ti dhe unë, nga malli që kemi për atdheun e të parëve…u besojmë! Pra si ju edhe unë- gabojmë,nuk duhet besuar këtyre “njerëzve” servil.
-Unë nuk dua të rëndoj asnjë-njeri dhe kërkoj ndjes,nëse të kam fyer-të ndershmit-!
Bashkë do të përmbushim porosit e të parëve,mallin e tyre që patën për mëmedheun,ta çojmë gjithmonë bashkë duke, nderuar gjakun, sakrificat e panumërta të tyre.
Jo më të biem në dorë të njerëze të pamëshirshëm.keçbërës të cilët fenë dhe gjakun e kanë bërë biznis të tyrin, pasurohen pafundësishtë çdo ditë e më shumë.
Me shumë respektë për juve,mallë e dashuri për ju,nga unë, PAL Islam Idrizi

10.07.2019 Ingolstadt.

Shperndaje ne
Updated: 12 Korrik, 2019 — 02:09

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.