Për identitetin Shqipëtarë fhe historinë e tij

“Perandoria osmane:
Para,gjat e pas Lidhjes Shqiptare të Prizrenit!
Ju mund të jeni gjithçka! Por, për identitetin Arbënor historinë e tij…!
Nuk dua të dëgjoj.
Dhe nëse…!
Do t’ju luftoj e ndjeki deri sa të zhduki edhe të fundit nga ju”!

“Perandoria jugosllave:
Para,gjat e pas luftës së fundit në Kosovës, drejtuar nga UÇK-ja!
Ju mund të jeni gjithçka! Por, për identitetin Shqipëtarë historinë e tij…!
Nuk dua të dëgjoj.
Dhe nëse…!
Do t’ju luftoj e ndjek deri sa të zhduki edhe të fundit nga ju”!

Thënë këto, në kohë e rrethana shumë të vështira për kombin e historinë tonë.
Dhe pikërishtë kur armiqët tanë, pasi kishin përdorur pothuajse të gjitha mënyrat për t’na zhdukur si komb, dhe nuk e kishin më sigurinë,forcën për tu përballur me shpirtin luftarak të t’parëve tanë,lëshonin thirrjet e tyre me prapavij e qëllim të caktuar,përqarje e shpifje pa fund,mjerishtë ndikuan e po ndikojnë edhe sot. Prandaj kemi ne gjithmonë –PAS LUFTE -gjithmonë një devijim nga qëllimi për të cilën edhe luftuam,sepse servilët e armiqëve, futën në mes, e besa edhe ulen në pozita- të MASKUAR-, të cilët, maskat i heqin pasi të marrin aprovimin e armiqë e tanë .
Mjeshtërishtë,servilët e armiqëve,na bien në pozita të rënda,sa edhe frika për një konflikt… !???
Por kjo ska për të ndodhur kurrë.

Ishin kohë e rrethana kur ne u detyruam të pranojmë,por jo përgjithmonë.
E di,është një temë që do studiuar,ulur e menduar mirë, me gjakftohësi.
Por kjo ishte kërkes e armiqëve. Përse duhet ta pranoj unë!?
Dje binin në konflikte mesveti,disa (shumica) për t’mos hequr dorë nga e kaluara ARBENORE, kurse pakica tjetër e ndihmuar nga turku e jo vetëm, ishte për një identitet të ri!
Disa zgjodhën më mjeshtëri si “kopromis”Identitetin Shqipëtarë.Dhe u pranua.Por, armiqët donin akoma më shume,kulturë e histori,gjuhë edhe në të shkruar, besimin etj.të ndarë nga e kaluara!
Të njejtën situatë kemi edhe sot! Identitet të ri, i ndar nga ai i të qenurit Shqipëtarë! Kthyer (sigurishtë i ndikuar nga rrethanat),njësoj me mjeshtëri, në Kosovarë!
Gjithmonë duke fshirë në kujtesën e tij, origjinën e mirfilltë të tijën.

Shperndaje ne
Updated: 1 Shtator, 2019 — 20:06

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.