Beteja e Albulenës

Beteja e Albulenës
Madheshtija e kesaj beteje, heroizmi, guximi i treguar nga Ati i kombit- Gjergj Kastrioti – dhe i ushtarëve të tij besnik,është një tregues…se ç’përfitojmë ne,nëse jemi të bashkuar.
Ripërseris!
Pikërishtë, duke marrr si shembull nga kjo betejë, mjaftueshum për të kuptuar rëndësinë e gjithë zhvillimeve për rreth, sfidave të panumerta në kohën qe në jetojmë, që në shumtën rasteve, janë të “pakuptimta”,ndodh kjo, sepse ne jemi…përfatkeq të ndarë!
Përveçse një datë historike,shkruar me gjak nga parardhësit tanë,kjo betejë, ka një -mezazhë- të qartë për gjithë ne,-të qëndrojmë të bashkuar, kur atdheu na thërret, dhe jo vetëm.

-Atëher kur pushtuesit,gjakpirësit osman mendonin se është përmbysur gjithçka,dhe si shenjë “triumfi” festonin (ashtu siç vepron armiku) duke masakruar pleq,plaka e fëmij,gjithçka që u dilte para,duke përsëritur vazhdimishtë: “Hë ku i keni trimat, Gjergji juaj me ushtrin e tij ia mbathi,tani ju, jeni të gjunjëzuar para sulltanit”etj!
Ndërkohë trimat Arbër, nën udhëheqjen e Gjergj Kastriotit,po pregadisnin strategjinë për të sulmur. Zbresin nga nga mali, në fushë të hapur (20 mijë,përball kishin 80 mijë armiq) duke vrar me mija e mija ushtarë të armikut,të tjerë kapur të gjallë, te vet’dorëzuar,dhe akoma më keq, ushtria turke duke ikur me bisht nënkëmb, si një qen i pabesë, shkilnin mbi njëri tjetrin nga frika,duke u vet’vorrosur!
-Beteja e Ujëbardhës, e njohur edhe si Beteja e Albulenës, u zhvillua me 2 shtator, 1457 midis ushtrisë së Arbërit e drejtuar nga Gjergj Kastrioti dhe forcave pushtuese të perandorisë osmane.
Perandoria osmane-turke në këtë betejë, pësoi një humbje katastrofale.
Pas kësaj fitore të madhe të Ushtrisë Arbërore,në krye me Gjergj Kastriotit, sulltani vrase e tinzar,duke parë humbjet e njëpasnjëshme, parball ushtrisë arbërore , i lutet Gjergj Kastriotit për armëpushim,i cili zgjati vetëm tri vjet.
Gjergj Kastrioti,ushtria e tij e hekurt, qe fitimtare deri në fund të jetës.
KRYEZOTI të tokave shqipëtare-Gjergj Kastrioti,t’bemat e tija, do të jenë gjithmonë, frymzim i pa shterruar për breza e breza më rradhë,ai,jeta e vepra e tij, do të lartësohen gjithmonë e më shumë.

Pal
Islam Idrizi

Shperndaje ne
Updated: 9 Janar, 2020 — 18:33

The Author

Islam Idrizi

1 Comment

Add a Comment
 1. BETEJA E ALBULENES;BETEJA E UJËBARDHËS;KREUKREJA ALBUKRENËS,BETEJA BUJËARDHËS;
  MË MADHËSHTORJA,MADHËPRORJA;N’KRYE KRYELEGJENDARIN GJERGJ KASTRIOTIN SKËNDËRBE
  KRYE HYREGJENDARIN;GJERGJI KASTRIOTN SKËNDËRBE;KY KRYEZOT,HY KRYMOT;MOTI MADHË,
  ZOTI MADHË;DUKE BASHKUAR,DUKE TRASHËGUAR;ANËMBANË TERË SHQIPTRAINË;O,ZANËMZANË TERË SHKRIPKAVRRINË;PRISA ARBËRORË,PRISA NA PRORË;DUKE VRINGËLLUAR,KUKE TRINGË-
  LLUAR;SHPATË E JATAGAN,FATË DHE NGA TAN;QË TRIUFUAN,QË RIGUFUAN,PËR KËTE DHE,O
  PËR KËTE ATDHE,SEPSE,QEPSE;FEJA SHQIPTARIT ËSHTË VETËM,VETËM SHQIPTARIA,OUH ORE
  BEJA SHKRIPFARIT ËSHTË VETËM,VETËM SHKRIPKA VRRIA;SI VULLKANI;SHI KULLGJANI,NA
  THERRTE,NA BËRTET,PËRJETËMOT,EDHE SOT;QË DO NA PËRGJEGJI I ZOTI KËTI DHEU,OOH,
  HYREGJENDA,KRYLEGJENDA;KRYE UÇK+USA+NATO+DIASPORA+TROJET MBARË SHQIPTARE;MË TË
  BASHKUAR,MË T’VËLLAZËRUAR,MË TË TRASHGUAR;Q’NA GJEGJI NË TANDEMA;OUUU OREEE HEJ
  GJERGJA MË ADEMA,GJERGJA MË ADEMA;KRYLEGJENDARË,HYREGJENDARË;GJERGJA MË ADEMA!!
  MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.