SHQIPËRIA KA 5.250.000 SHTETAS DHE 1.350.000 EMIGRANTË

Shqipëria ka aktualisht rreth 1.350.000 emigrantë. Nga këta janë 630.000 në Itali, 470.000 në Greqi, 130.000 në SHBA dhe 120.000 në vendet e tjera të BE, Kanada dhe Australi. Në këto shifra përfshihen edhe shqiptarët që kanë marrë nënshtetësinë në vendet ku banojnë. Numri i emigrantëve shqiptarë që e kanë lënë nënshtetësinë shqiptare pas 1990 është vetëm rreth 10.000 persona dhe kjo do të thotë që është shumë i vogël. Por edhe këta emigrantë munden ta rimarrin nënshtetësinë shqiptare shumë lehtësisht. Shqipëria ka me emigrantët gjithsej afërsisht 5.250.000 shtetas. Në 2008 qeveria e atëhershme shqiptare deklaroi afërsisht 4.263.000 shtetas se më herët nuk kishin deklaruar qeveritë pas 1990 kurrë numrin e shtetasve shqiptarë. Por edhe ky numër i qeverisë ishte i fallsifikuar sepse Shqipëria kishte në 2008 afërsisht 4.550.000 shtetas dhe nga këta banonin rreth 3.400.000 në Shqipëri dhe rreth 1.150.000 si emigrantë në vende të tjera. Numrin e shtetasve qeveria e ka deklaruar për herë të fundit në 2018 nëpërmjet një publikimi të Instatit për diasporën e Shqipërisë me afërsisht 4.450.000 shtetas. Por edhe ky numër ishte i fallsifikuar.

Emigrantët shqiptarë e kanë lindshmërinë në të njejtën përqindje prej 1,7% si edhe shqiptarët në Shqipëri. Këtë e vërteton numri i lindjeve të shqiptarëve në Itali që është rreth 10.500 në vit dhe këtë e thonë burimet zyrtare italiane. Edhe shumë media në Shqipëri i kanë shkruajtur këto shifra në artikuj, madje me shumë habi sepse nuk e njohin demografinë. Struktura moshore e popullsisë së Shqipërisë është shumë më e re se sa deklaron Instati.
Nga 1991-2001 nga Shqipëria emigronin mesatarisht rreth 70.000 shtetas dhe ktheheshin rreth 5.000 shtetas në vit. Nga Shqipëria emigruan në vitet e fundit dhe emigrojnë edhe aktualisht rreth 30.000 shtetas në vit dhe kthehen rreth 15.000 shtetas në vend. Në këto shifra nuk përfshihen azilkërkuesit sepse ata konsiderohen si turistë dhe kthehen gati të gjithë prapë.

Numri i emigrantëve shqiptarë në Greqi arriti para krizës në 2009-ën me rreth 550.000 persona numrin më të lartë. Për shkak të krizës në Greqi u kthyen në Shqipëri rreth 150.000 emigrantë në vitet e më pasme.

Janë thjeshtë gënjeshtra të pabaza shifrat më të larta se kaq ose madje edhe deri në 1 milion për numrin e emigrantëve shqiptarë në Greqi. Shumë nga ata që deklarojnë shifra të tilla nuk kanë fare njohuri për numrat e emigrantëve ose e bëjnë qëllimisht për të treguar sa shumë emigrantë janë në Greqi dhe kështu duan ta lavdërojnë Greqinë për pranimin e kaq shumë emigrantëve. Por Greqia nuk është fare për t’u lavdëruar dhe nuk ka asnjë meritë për këtë. Që prej shumë vitesh Italia e ka kaluar Greqinë për numrin e emigrantëve shqiptarë.

Nuk ekziston fare një largim masiv nga vendi siç deklarojnë poltikanët dhe mediat në Shqipëri. Arsyeja për këtë mashtrim të politikanëve, mediave dhe Instatit është që të nxisin shqiptarët që të emigrojnë jashtë vendit dhe ta ulin shtimin natyral të popullsisë në Shqipëri. Por politikanët, mediat dhe Instati kanë dështuar plotësisht me shifrat e tyre të fallsifikuara sepse Shqipëria ka sot afërsisht 3.900.000 banorë dhe ka domethënë më shumë banorë se sa në 1990. Shqipëria, Kosova dhe shqiptarët në Maqedoni, Luginë të Preshevës dhe Mal të Zi kanë shtimin më të madh të popullsisë në Europë. Shumë pak vende si Franca, Anglia dhe Irlanda kanë shtim të pakët natyral të popullsisë në Europë. Të gjitha vendet e tjera të Europës dhe vendet ballkanike kanë shtim negativ natyral të popullsisë dhe që domethënë humbje të popullsisë.

Shperndaje ne
Updated: 10 Mars, 2020 — 10:15

The Author

Admin

1 Comment

Add a Comment
 1. EDIT DURHAM:SHQIPTARËT JANË E VETMJA RRACË N’BALLKAN-PELLAZGO ILIRO SHQIPTRAIE;
  QË TREGON T’VËRTETËN HISTORIKE”;O,SHQIPTRAËT JANË T’ZOTËT E GADISHULLIT ILIRIK;
  SIÇ GJERMANËT JANË POPULLI KRYSOR NË EUROPËN QENDRORE;EDHE,SHQIPTARËT JANË PO-
  PULLI KRYSOR I TERË GADISHULLIT PELLAZGO ILIRO SHQIPTARIE;DHE,KËTO DY KOMBE MË
  KRYESORE,SIPAS NJË ENCIKLOPEDIE EUROPIANE,PARA CA SHEKUJ JO T’LARGËT,KANË QENË
  ME NUMËR TË BARABARTË;SA KOMBI GJERMAN,PO AQ EDHE KOMBI SHQIPTARË;PORSE,PASI QË
  GADISHULLI ILIRIK GJINDEJ NË KRYQRRUGË T’SUPËRFUQIVE;QË FËKOHËN INETRESAT SHUMË
  SUPËFUQIVE BOTËRORE;DUKE QENË NJË VEND STRATEGJIK;DHE,SHUMË I PASUR,ME RESUERSE
  MATERIALE;ME XEHRORE METALË MË TË ÇMUARA DHE,TOKË E PASURI E BUKURI,ME VLERA TË
  LARTA;ATËHERË,TERË SHQIPTARINË,DUKE NA SULMUAR NGA TË KATËR ANËT;POR,ASNJËHERË
  NUK ARRITËN,AS NUK IA MBËRRITËN,T’NA ÇFARROSIN,ÇRRANOSIN;TJETËRSOJNË,ASIMILOJNË
  SI DHE;TË NA HUMBIN OH,T’NA SHKRUMBIN;POR,SI PËRJETËMOT,DHE SOT,NGA I MADHI ZOT
  QË NA THËRRET,NA THËRRET;MBARË SHQIPTARIA,NDARË O PËRÇARË,NË TË SHTATA,ASHTA,OU
  RRASHTA;SI DHE,ANËMBANË BOTËS,ZANËMZANË SORTËS;DUKE U RINGJALLUR,PRINVALLUR;OUH
  NUMËRI I POPULLKOMBIT SHQIPTARË,ËSHTË ME DHJETA E DHJETA MILIONË;DO PËRGJEGJI O
  N’TANDEMA;HYREGJENDA,KRYLEGJENDA;GJERGJA MË ADEMA;O,GJERGJA MË ADEMA!.MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.