Tmerri qe ka kalpuar kombin tim

Po të ishim një, siç duhet të jemi (është edhe porosi nga parardhësit tanë), a do guxonte dikush nga të tanët, të thoshte apo çoftë edhe të mendonte, e lere më të vepronte ndryshe,në shpërputhje me interesat e vendit?
Kurrë.
Ai-ajo do të ishte i detyruar të përfillte, me përpikmëri kërkesat legjitime të popullit.
Nuk është hera e parë që të tjerët përcaktojnë, mbi fatin, të ardhmën e popullit e te vendit tonë .
Nuk është hera e parë që ne vërbohemi, tërbohemi,gati për ta shkyer e nxjerrë syt njëritjetrit ,për të vrarë e sakatosur,kërcënuar, fyer e sharë etj..!
Shtirremi sikur të gjitha i kemi në një vij ! E çfarë ndodh rrethnesh dhe mbrëndanesh, është gjithçka për…!! ????
“Armët e mbushura nuk dorëzohen”(Lauta e malsis)! GABIMI numër një.
Marveshjet duhet bërë brendanesh, para se të futesh-uleshe në një tavolinë për bisedime me të tjerët, akoma më keq!,Me ata që je ende në luftë!
Shqiptarët e ish Jugosllavisë, humbën dhe vazhdojnë të humbasin,fajtor, janë pikërishtë të tanët.
Dje (në ish Jugosllavi), vriteshin, burgoseshin,internoheshin,detyroheshin të merrnin rrugën e mërgimit etj etj. E gjitha kjo, bëhej për të ruajtur gëjja “-bashkim vllaznimin-“! Luftoheshin gjithë ata (të paktë në numër), që nuk pajtoheshin me fatet e historisë, përcaktuar pikërishtë nga parardhësit e atyre që flasin sot, prejnë e çepin, për ne, e kundër nesh, si u’a do çefi.
Për shqiptarët thuhej: Shkollim po, por, dije jo!
E të tjera të kësaj natyre.
çudia qëndron, ishin të tanët që na nxirrnin në kurthë.
Ja.edhe sot, e njëjta dorë vrasëse,në emër të “tolerancës ndërfetare” !
Tokat tona të lara me gjakë, nga të tanët, u turqizuan e përseris-u turqizuan.
Tani më thuani, përse të luftoj,dhe me kë!???
Për ti zgjëruar tokat e perandoris vrasëse osmane, teket e tyre!???
Përse të luftojë! Për ti ndërtuar edhe çindra xhamia (kazerma ) tjera turke!!!
Të luftojë! Për të rikthyer gjuhën e kulturën vrasëse të osmaneve!???
Të luftojë! Për një popull që edhe të vdekurit në varre i përcjell, me gjuhë kulturë të huaj! Sikur të ishin arab turk apo dreq i mallkum!
Turp, njëmijherë turp.
Të luftojë! Për ti asimiluar shqiptarët, apo për një deformim rrënjësor të historisë!
Këto dhe shumë pyetje tjera, i kam edhe për gjithë ata ushtarë e ushtare të luftës së fundit, kunder çetniko-titistëve jugosllavë.
Dhe, akoma më shumë…por kësaj rradhe do kursehem!
Përse u luftua?
Për llogari të kujt???
Të thuash sot! Ai ra në luftë, sepse ishte “musliman”!!!
Ky është kulmi.
Dhe pikërishtë, thuhet para syve të të “vërbuarve”( të vetquajtur “ushtarë“) lakmitqarëve, të pangopur. Shoh shumë të tjerë që e kopjojnë, bëhen një leckë, lëmozh e servil edhe nga të tanët“ dikur miq“!!!
Nëse! Do na jepet atë çfarë ne duam…kush do ta gëzoj !???
Shqiptarët, JO.
Hoqëm dorë (unë kurrë) nga flamuri kombtarë!
Nga arsimimi! Ishte e mbetet ëndërr e çdo bashkëpatrioti!
I duan dredhacakët, ata që pa fije turpi, të vrasin, të shesin, ulën me turkun e të turqizuarit dhe më flasin për -patriotizëm-“se në e kemi të trashiguar patriotizmin” thonë servilët, të shiturit tek turku!
E pra, si mund ta kesh të trashiguar patriotizmin, kur ti ulësh me të (turkun),e ke përball, qesh e zgërdhihesh me të, po ai të vrau e masakroi edhe të tutë (nëse je Shqiptarë), armikun ynë shekullorë.
Ata,osmanët (turku-.kultura e feja e tyre) kan pushtuar çdo cep të vendit, kan pushtruar e deformuar para syve tanë!!!
Pra, këto dhe shumë të tjera, më qojnë tek… veëtm një pyetje!
çfarë në të vërtet dojm ne !????

Pal
Islam Idrizi Ingolstadt.

Shperndaje ne
Updated: 7 Prill, 2020 — 07:58

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.