o arbanitë! o epirotë!

Kështu i th’rriste -kryezoti-,Gjergj Kastrioti, në fjalimet e tija, arbënorët:

“o arbanitë! o epirotë!”
-Shqiponja dykrenare,simbol i
-Shteteve të Bashkuara të Arbërit-.
Dy krerët e së cilës përfaqësojnë,njeri Veriun kryesisht me katolik,tjetri Jugun kryesisht ortodoks.

–Me porosi të Donika Kastriotit
(zonjës së parë Arbënore),është gdhendur dhe vendosur
-shqiponja dykrenare-mbi varrin e nipit të saj,
Konstandin Kastrioti. Napoli.

Une jam (dua te jetoj e vdes) te verteten.
Pal
Islam Idrizi 14.04.2020 Ingolstadt.

Shperndaje ne
Updated: 20 Qershor, 2020 — 17:34

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.