Injorantët dhe mashtruesit që synojnë ta sundojnë botën!

Jo mor jo,nuk do heshtë.
Gjithë arsenalin,energjinë, në dispozicion,kundër njëritjetrit,nga të dyja krahët!
Ndërkohë! “Feja”, Turku, fare qetësishtë, pushton tokat tona.
-Dhe nëse, më të vërtet jeni “trima”?
Parlamenti i Shqiperise nuk prek diellin!
Sepse,ka ngulfatur kazerma (xhamia) turke!
Njelloj edhe ne Prishtine!
Drejte rrenimit te Univerziteteve! Per te ndertuar kazermen usgtarake turke!
Ketu trgojeni trimerine.
Mos lejo pushtimin turk.
M’shoni, rrënoni kazermat (xhami) turke.
Të cilat, qëndrojnë prapa, në çdo hap të rrugëtimit tonë, për të ecur përpara, duke penguar,stopuar me të gjitha mjetet.
-Kur flitet për prespektivën e shqiptarëve…gati janë të gjithë në këmb!
Për ta shkatërruar një orë e më parë!
Më një egërsi ndaj njëri tjetrit,kërcënime fyerje, deri në vrasje!
TURP.
-Ndërkohë!
Kur flitet për një fe, që ka vrarë e persekutuar,shkombtarizuar kombin, gjatë gjithë historisë së perandoris pushtuese osmane:
Paraqiten me një pamje krejtësishtë tjetër!
Si “paqësor,të urtë në fjalë e mendime”!
Gjëja…këtu,me ta është paqja,sipas tyre,dhe se ata na qenkan…”pjesë e parajsës”?
Ky është fjalori,pamja e tyre (të shiturve)!
Por ndryshon i gjithi, sapo të fillosh t’flasësh për identitetin,historinë dhe të vërtetat e kombit,ndërshekuj.

Shperndaje ne
Updated: 22 Maj, 2020 — 08:07

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.