Kush po lexon në ditet e sotme!?/Lutfi coka

Kush lexon sot!
Sot ata që shkruajnë bukur nuk po i lexon asnjëri,pasi,nuk lexohet fjala ,por emiri i paguar i të gjallëve që kanë vdekur!..Duke lexuar emrin e paguar letërsia e vërtetë po humbet nëpër dhomat e pluhurosura të histoisë,dhe kur vjen koha e artit nuk janë bashkë vlera dhe autori!…
Kështu përtypet dhe ripërtypet fjala e humbure tretet në heshtje fjala e vërtetë.Ju udhëheqes politik dilni zot fjalës së artë,se po e lënë Shqipërinë,”bekerishte”të perandorëve “remi” që do helmojnë të gjallët e të vdekurit.
Nga qyteti i bardhë i mermertë ku prehet krenaria e kombit,vjen thirrja:-hyni në rrugën e paqes së vërtetë,ndaloni pushkën e inatit dhe të grindjeve tinzare,ndaloni lekun e zi që përdoret nga karieristët,bosët e majmur me lekun e pushtetit,se ndryshe kriminalizuat kombin,humbët teritorin paqësor të jetës,!?…
Dikur të rrethuar me kufirin e izolimit,sot po na ngujoni nga izolimi i“Parasë”….
Ju poet e shkrimtarë,shkruani për Shqiperinë,mos u merni me deshët dhe cjepët e politikës! Ata janë gjallë por të vdekur,kanë pushtetin e parasë,por nuk kanë emer.!?..Ata vdesin elektoralishtë,bashkë me forcën e konfliktit,që me maska e kanë mbjellë,vdesin moralisht se nuk kanë vepra të mira.
Bashkohuni me njerëzit e mirë të këtij vendi,që ka emer ditën e bukur të mengjezit të bardhë!
Shkruani bukur se, bukuria e të shkruarit bukur ,është bukuria e shpirtit tuaj të mrekullueshëm!
Hidhni librat e paguar,që,të vdesin moralisht filantropët dhe militantët e gënjeshtrës dhe të mashtrimit!…
Faluani shpirtin nënave të dashura,e të vuajtura,baballarëve punëmirë,urtësinë e paqes,dashurinë njerzore,vujtjen e ngadhnimin,emrit të merituar,emrit të skalitur në vepra,frymëzuese,që buron nga vetëmohimi,..
Sherbesa e humanizmi është dita e betimit.Kjo është fjala e pathënë e jetës njerzore!?….

U trasportuan ne Fjala,radio,dhe…

Shperndaje ne
Updated: 26 Gusht, 2020 — 13:29

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. TË PUSHTUARIT LUFTOJNË PËR LIRINË,KURSE SUNDIMTARËT E DËSHIROJNË OUH,VETËM PAQËN;
  TË NGUSHTUARIT TRIUMFOJNË PËR LIRINË;THURSE MUNDIMTARËT MËSHIROJNË,E TRETËM PLAQEN!
  HEJ JU,SHPIRTSHITUR MERCENARË;AHIII,SHQIRTPRISHUR SHVERCEVRARË;AUUUH OR,JU TREGTARË,
  ZU BRENGËVRARË;AHIII,AS TË GJALLË,AS TË VDEKUR;ËËËH,AS TË PËRRALLË,OUUUH O,AS
  TË PREKUR;
  DUKE BERË TREGTI,KUKE NGRER KËRRDI,NDUKE VRER GËRRDI;AH,DUKE LUAJTUR EDHE ME
  FATIN E
  TERË KOMBIT,KUKE SHUAJTUR EDHE MË T’NGRATIN LËR KOBIT,KORBIT;AH,DUKE SHKELUR, OR,KUKE
  NGELUR;PËLCET GJAKU DHE PRAGU,KËRCET BARKU DHE ÇARKU;DUKE FUTUR,KUKE MRUTUR TRADHËTI
  MBARË KOMBËTARE;ËH,TRAGJEDI FARË KORBËTARE,KOBËTARE;PORSE,HORSE;VDEKJA PËR SE
  GJALLI,AUH,
  QE NA KALLI;TIM E FLAKË,KRIME DALKË,FALKË;SI FLAKADANE OJ,DARDANE,MOJ ALBANE;
  ARRINI DRITA;
  NA MBRRINI DITA;PËR GJYKIME TRAGJEDIE;GJËR KRYHIMNE PRAGJEVRRIE;NGA ZERI,NA
  NDERI;OUUU,
  SHKRIP SHKRIPE FARË SHKRIPKAVRRIA;OH,SHQIP SHQIPE MBARË SHQIPTARIA;HYREGEJNDA,
  KRYLEGJENDA;
  ANËMBANË GLOBIT SHKRIPZARE;ZANËMZANË KOMBIT SHQIPTARË;SA RINGRITI;O,NA RILINDI;
  PËRGJEGJA MË
  TANDEMA:GJERGJA MË ADEMA;GJERGJA MË ADEMA;OREEE HEJ,GJERGJA MË ADEMA!.MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.