Lutfi Coka/Mërgimtari

 

Meditim mergimtari.

Kёrkuam kuptimin,
Nё valёt e mёrgimit.
Nuk gjetёm shpёtimin,
Zog vuajtje e mjerimit.!
Mos ngrini kulla nё erё!….
Aty apo kёtu mё mire?!..
Askund o tё mjere,….
Jeta pa liri s’ka vlerё.
Populli pёr liri nuk ngopet,
As nё xhami ,as nё kishё.
Ёshtё vigjilent kurdoherё,
Me syrin lart e syrin pishё.
Nё se toka nuk punohet,
Mbushet plot me ferra.
Mbetet e shkretё,
S’e gjen pranvera.
Kur truri nuk mёsohet,
Mbetet ne errёsirё.
E kethehet shpejt,
S’i tokё e shkretё.

Truri do pasuruar,
Duhet zhvilluar.
O rini e dashur!..
Je shume e ҫmuar,
Gjithёnje e mё mirё,
Duhet mёsuar.
E mbushni kokёn,
Me libra e lapsa.
Sikur dhe tokёn,
Me farё e kazma.
Gjuha e shkolla,
Tё lidhur me punёn.
Tё hapin horizont,
Tё hapin rrugёn.
Shkolla ёshtё drita,
E tё hapin sytё.
Ndaj mёsoni ju,
Natёn e ditё.
Mos merrni kulturё tjetёr,
Ёshtё mjaftё e jona.
Ndryshe kёngё e balada,
Do kёthehen nё bopmba.

Shperndaje ne
Updated: 5 Shtator, 2020 — 04:13

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. ËËËH,MËRGIM MERGIMTARI;HËËË,SHTËRGIM SHTËRGIMTARI;DHIMBJE ZEMËR,SHKIMBJE EMËR;
  SHKELJE GJAKU,NGELJE PRAGU;SHËMBJE KULLASH,TRËMBJE RULLASH;KAFSHIM KOBRA,AUUUH,
  RRAFSHIM VOTRA;OKUPIM NGA LUKURI BISHA;ROKURKRIM DUKURI TRISHA,ISHA;OUUH AHIII,
  KOLONË KANIBALË,ARDHACAKË KLANE KARPATE RUSE;HORRZONE TRANDIVALË,GARADHALAKË ME
  PLANE TRAKTATE PUSE;RUSE NA MUNDË;PUSE PA FUNDË;DUKE MASAKRAUAR;KUKE KASAPRUAR;
  ME SHEKUJ,HOLOKAUSTE SHEKULLORE;TEMPUJ,ROLOMAUZDE TEMPULLORE;DUKE NA PËRZENË ME
  DHUNË,PËRDHUNË;DUKE NA MBYTUR,KUKE NA SHTYPUR;PLEQ,FËMIJË;DREQË MË KËRDIË;AUUH,
  FOSHNJË POSALUNDURA,EDHE,TË PA LINDURA;TROSHNJË KOSAPRITURA EDHE PA SHNDRITURA,
  VARRE MBI VARRE;ZJARRE MBI ZJARRE;AS TË GJALLË,AS TË VDEKUR;AS TË PËRRALLË O AS
  TË HJEKUR,MEKUR;TË TRETUR DHE MBETUR;TË STEPUR EDHE SHKRETUR;SHTATË KONTINENTET
  E GLOBIT;ZHVATË TRENDITËTRENDET E LOBIT;SHKRIRË O FSHIRË;VËSHTIRË O SHQIRË;AUH,
  TË NDARË DHE PËRÇARË,TË SHTATË PJESËT TË TRUPIT,KOMBIT SHQIP SHQIPES SHQIPTARE;
  DUKE NDRRUAR,NËNSHTRUAR;EDHE IDENTIET,INETGRITET,MBARË KOMBËTARË SHQIPTARË;AAAH
  KUKE SHTRUAR,NËNSHKRUAR,NËN DHUNË,PËRDHUNË;PËR ÇFARROSJE,ÇRRANOSJE,VARROSJE OUH
  PRANGOSJE;SE PAK U DUKEN,QË NA ZHDUKËN,MBI 80% POR KËRKOJNË,TENTOJNË,100% TERË
  VËLLAZËRO RIHIRO FARË SHKRIPKAVRRINË,OUUUH,PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARINË;AH,
  SI PLAÇKA LUFTË;PRAÇKA FUTË;PËR KANIBALIZËM,TRANDIBALIZËM;VRER PASTRIME ETNIKE,
  KASTRIME ÇETNIKE;PUSO VËRBO VDEKO TUGOSHKAVË;OUUH,RUSO SERBO GREKO JUGOSLLAVË!!
  MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.