Lutfi Coka/ UCK Lavdia e kombit

UÇK Lavdia e kombit!

Jemi të lemeritur çfarë po ndodh sot me vendin tone (Kosovë).Ne ju dhamë mundësinë të ecni përpara,Kali ua lamë,kush të jetë burrë e patriot le ti hypi,pushkët ua lamë,kush ta ketë zanat t’i përdor,fjalën ua thamë kush të ketë veshë le ta dëgjoj,bashkë u lamë,nëse jeni të mençur ,mos u përçani,emrin e lartë të vendit tuaj ua lamë,nëse dini ta mbani me nder,ta mbani,po nuk ditët apo nuk doni,fajni do ta paguani!?…
Atdheun e keni,mos e shisni,se kur të mbetni pa atdhe duhet 1000 vite luftë për ta gjetur!….Mbreti mbretëron,në prehër të ligjit,në krahët e pasurisë,dhe në besën e moralit.Kështu Atdheu nuk bëhet çiflik për tregti,por truall bashkimi!…
Ne nuk jemi lufta por,shtegu i qëndresës në gjithë shekujt e nderit kombëtar.Heronjët,patriotët,atdhetarët ,udhëheqsit nuk vetshpallen ,ata i perzgjedh një popull duke vlerësuar moralin e një populli në themelin e vet.Mësojeni ju politikanë se,ku derdhet gjaku dhemb lirija,kur heshti brezat flet historia,ku jetojnë malet thërret piskama,ku shkelet nderi vritet ideali!?…
Lufta jonë shekullore i ka sherbyer Europës por,qëllimi i saj ka qënë mbrojtja dhe ruajtja e pavarësisë së kombit Shqiptar.Popujt fatkeq u shpërbënë nga djemtë e vet,injorantët e “dipllomuar”heronjtë rremëdhe lakmitë e kuislingëve!?….
Burrat e politikës kanë zërin e madh e shpirtin e vogël,Burrat e shteti kanë zërin e vogël dhe shpirtin e madh,Burrat e dheut i kanë të dyja!..Në vendin tonë mungojnë të dyja të fundit.Kur mendon diçka e thua diçka tjetër,është hipokrizi por ,kur mendimi ndjek shpifjen është difekt kolektiv ose thashe themnajë e “besuar”.Luftën e bëjnë ushtarët,e drejtojnë strategët,e fiton paraja!…
Ju kaçakë të politikës që sundoni shpirtin krijues të një populli,ju që keni në dorë paranë,,drejtësinë ,pushtetin arsimin ,kulturën dhe gjuhën e folur,ligjet i bëni sipas interesave tuaja të errta,pse nuk kërkoni në rrugë dipllomatike të drejtën e popullit të Kosoves të nëpërkënbur dhe të masakruar nga Serbia,të vrarë e të përdhunuar,të humbur e të zhdukur,të burgosur në burgjet serbe,por bëni sehir dhe mirëpritni çdo gjë që ju vjen nga jashtë për burgosjen e udhëheqjes së UÇk se, kështu heshtja juaj ju bënë fajtor para pushtimit e gjenocidit Serb,në një kohë që ju duhet t’i kërkoni llogari deri në një ,për masakrimin e Kosovës,vendlindjes suaj dhe vendpasurimit tuaj !…duke qëndruar si spektatorë para çdo veprimi që vjen nga jashtë.Arsyeja që jemi ndarë në katër copa ka lidhje me një fjalë,është konflikti i mbrendshëm,deliri kolektiv që nuk na lejon të njohim veten!…Themelet e zhvillimit të një shoqërije janë dija,puna e bashkëjetesa…Në të trija ne çalojmë.Rroftë UÇK Lavdia e kombit Shqiptar!

Shperndaje ne
Updated: 3 Tetor, 2020 — 21:16

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. HEU UÇK,LAVDIA E KOMBIT;EU HUÇKË,TRADHTIA E ROBIT;ËH EUROPË,LAVIRJA E MOTIT;HË,
  NA ROPË,NA KOPË,PRAGNXIRJA E KOTIT;A KËSHTU QENKA DREJTËSIA E ZOTIT;HORË,ASHTU
  ZËNKA KREJTËZIA E LOTIT;KOMBIN MË T’PARIN,KOMBIN MË T’MBARIN;BASHKË ME KËLYSHËT
  AH,DJALL BIR DJALLIT;DRASHKË N’MËLYSHËT,NA KALL NXIR KALLIT;TIME FLAKË,KRIME OJ
  PLAKË;SHTRIGA OJ LUGATË;SHLLIGA MOJ KUKATË;DUKE RINGRITUR DHËMPIRË,DALKË VARRIT
  KUKE RIPRITUR TRËMBNXIRE,FLAKË ZJARRIT;BARRË BARRA,NËMË O,TRAGJEDIA SHEKULLORE;
  VARRË VARRA,GJEMË PRAGJEGRIA TEMPULLORE;TRUPIN ME GJYMTYRË,MU TË KOMB HYJNORIT;
  TURP HË SHËMBTYRË;ZU TË KOB FYJHORIT;NDARË,PËRÇARË,NË NËNDË COPA;VRARË,PËRLARË, MË RËNDË TROPA,TOPA;DUKE MASAKRUAR,KUKE KASAPRUAR;NGA KASAPË,NGA SATRAPË;OUUUH,
  O LUKURI BISHA KANIBALË,PUSO VERBO KARPATIANE;DUKURI ISHA TRANDIGALË,RUSO SERBO
  TRAKTATZIANE;PËR ÇFARROSJE TOTALË,ZËR ÇRRANOSJE GLOBALË;PORSE,FORSE;KUMTI,LUMTI
  MBËRTHEJË KULLGJANI;SHPËRTHEJË VULLKANI;DUKE GODITUR;O,KUKE TRONDITUR;TË SHTATË
  KONTINENTË;OJ SHPATË KONDITË TRENDE;TIM E FLAKË OOOJ,FLAKADANE;KRIME S’FALKË OJ
  DRADANE;OOOJ BABAGJANE;OUUU OOOJ SHKABANE;DUKE FLAKËRUAR ZJARRI,KUKE SHLAKËRUAR VARRI;RINGJALLI FRYREGEJNDËN,PRIRBALLI KRYLEGJENDËN;TË NËNDË PALË GJENË TOKË,OH
  TË NËNDË VALË OOOJ NËNË LOKË;DHE,TË NENDË PALË BREZE QIELLI;OUUUH,TË NËNDË VALË
  RREZE DIELLI;DUKE ÇFARROSUR KANIBALIZMIN;KUKE ÇRRANOSUR TRANDIBALIZIMIN;OUH,PËR
  TA RINGRITUR,PËR TA RILINDUR;PRAP TEPRAP,VRAP TEVRAP;VËLLAZËRO RIHIRO FARË OUUU
  SHKRIPKAVRRIA;PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTRAIA;HEEEJ,MBARË SHQIPTARIA!!MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.