Shtëpia Botuese “ProkultPress” me drejtor Mr. Fatmir Halimi nxori nga shtypi vëllimin poetik “Sandokani rron” të poetit Zymer Mehani

Shtëpia Botuese “ProkultPress” me drejtor Mr. Fatmir Halimi nxori nga shtypi vëllimin poetik “Sandokani rron” të poetit Zymer Mehani

VËLLIMI POETIK “SANDOKANI RRON”-MONUMENT LETRAR PËR DËSHMORIN E LIRISË, ABEDIN REXHA

Shkruan Rrahman Hyseni, shkrimtar

Gjeneratës së poetëve bashkëkohorë shqiptarë i takon edhe poeti i talentuar nga Podujeva, Zymer Mehani.
Stili i këtij poeti shpeshherë e tejkalon dhe e trandë melodinë e qetë dhe ndjenjat subtile të vizionit të tij poetik dhe me plot arsye ky poet sot, prej shumë poetësh quhet “poeti i dëshmorëve”, e disa të tjerë do ta quajnë edhe “këngëtari i atdheut”.
Me të gjitha përmbledhjet e deritanishme- “Gjuha e truallit tonë”, “Jeho, këngë shqiptare!”,”Gjithçka ke, atdhe”, “Yje të qiellit tim” etj., ky krijues dha dhe po jep kontribut në drejtim të pasurimit cilësor dhe sasior të poezisë shqipe në përgjithësi, veçmas të poezisë sonë që krijohet në Kosovë.
Edhe pse vargjet e poetit Zymer Mehani janë herë të gjata e herë të shkurtra, prore ato janë të përmbushura me plot eksplozivitet. Poeti është jo vetëm “këngëtar i atdheut”, por edhe ndërtuesi tij, e këtë më së miri e dëshmon ky vëllim përkushtues për luftëtarin e lirisë, Komandantin Abedin REXHA, që është libri i dhjetë me radhë nga opusi i tij krijues.
Sikur edhe në vëllimet e tjera poetike, edhe në përmbledhjen më të re “Sandokani rron” poeti Zymer Mehani ka sjellë kryesisht poezi atdhetare, kësaj radhe kushtuar dëshmori të kombit, Komandantit Abedin Rexha dhe bashkluftëtarëve të tij. Preokupimet e veta pra, poeti i paraqet në dritën e zhvillimit të poezisë atdhetare.
Duke qenë kështu, ky poet në përmbledhjen “Sandokani rron” shpërthen me dufin e tij atdhetar, duke thurë vargje për heroin e tij dhe të të gjithë shqiptarëve.
Edhe në këtë vëllim poetik, poeti Zymer Mehani na shfaqet si poet “mjekues i plagëve” të shpirtit të plagosur dhe të trazuar të kombit.
Në poezitë e veta, poeti Mehani përdor një gjuhë të pacensuruar, ku flet haptas përmes vargut poetik, pa farë frike, më së paku pa frikë nga mossuksesi.
Përmbledhja “Sandokani rron” do t’na i rikujtojë dëshmorët dhe heronjtë e lirisë sonë, siç janë kryetrimi kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, Jasharët, Komandanti legjendar, Adem Jashari, Komandant Sandukani, (të cilit i përkushtohet kjo përmbledhje) Antigona Fazliu, Nuhi Geci, Ylfete Humolli, luftëtraja Sanije Rexha (bashkëshortja dhe bashkëluftëtarja e Komandantit Abedin Rexha – SANDOKANIT), etj.
Të gjithë këta emra dëshmorësh e luftëtarësh poeti Mehani i ka përmendur në vargjete tij me dashuri dhe respekt të denjë për ta.

SANDOKANIT, poeti Zymer Mehani do t’i drejtohet dhe do ta a pyesë:

Ti o trim je lule Kosove
Ti je lule Shqipërie
Ti je lule e lirisë
-Cilat ndjenja i përcolle
Në zemrat e djalërisë?!
……………………………….
Me çka të ta mas trimërinë
Atdhedashurinë
Dhe besnikërinë
Më trego, vëlla
Sa do të dëshiroja të flisja pak me Ty
E të të shëmbëlleja
Po ta them ndër sy
Pushka jote e gjatë
Krismat kurrë s’i ndërpreu
Gjersa e mundi kulçedrën,
Një perandori e theu

E bashkëshortes dhe bashkëluftëtares së Komandant Sandukanit poeti do t’i drejtohet me vargjet:

Sa e vlefshme- fjala jote
Zot i dole ti atdheut
Shotë Galicë për mua je MOTËR
Moj stërmbesë e Skënderbeut
Dje në luftë e sot në paqe
Tonin komb po e nderon
Moj lulëkuqe e Kosovës
T’ Shqipes emër po e lartëson

Ndërsa për vëllain e luftëtares Sanije Rexha -dëshmor Nuhi Gecin, poeti Zymer Mehani do të shprehet me këto vargje plot atdhetarizëm:
Prej Yjesh u linde dhe Yjet të rritën
Atdhedashurisht, shqiptarisht t’gatitën
Në radhë të UÇK-së si shqipe u rreshtove
Për liri t’atdheut n’meteor u shndërrove

Kur Kombi plot plagë kish n’zemrën e vet
Ti o Trim Lirie s’pyete krajl as mbret Por Tokës Dardane, vëlla i dole zot Sot je Nderi i Kombit, Lavdi jetë e mot
Trim, o Nuhi Geci, me atë shpirt arbëror
Në qiell të Atdheut ndrit si meteor

E dëshmorit të lirisë, Nuhi Geci, poeti sërish do t’i drejtohet:

Ti, trim i vërtetë-
I ndershëm e i drejtë
Dhe i rëndë o trim
Sa Atdheu im

Ti o burrë i besës-
Shkëndijëz e shpresës
Bardhësi e Plisit
Krenari e Fisit

Vargjet e këtij vëllimi poetik janë shpërthime emocionale ndjenjash që pëlcasin nga shpirti i poetit si një lavë vullkani. Ky vëllim poetik me përmbajtjen e tij, mund të themi se është monument letrar kushtuar Komandantit Abedin Rexha.

E veçanta e poezive të këtij vëllimi poetik është gjuha dhe stili, përdorimi i figurave të ndryshme letrare, siç janë epitetet, metaforat, krahasimet dhe metri e rimimi i vargjeve. Pra, vargu, fjala, fryma dhe të shprehurit poetik janë veçoritë kryesore që poetit i mundësojnë për t’u lidhur me ju, lexues të nderuar. Ju përmes këtyre vargjeve do të mund të futeni brenda botës krijuese, duke e deshifruar si botën poetike, ashtu edhe atë njerëzore të autorit të kësaj përmbledhjeje.
Poezitë e vëllimit “Sandokani rron” kryesisht janë të frymëzuara nga jeta dhe veprimtaria luftarake e Komandant Abedin Rexhës dhe janë dëshmitare për kohën, për atdheun dhe për fatet e tij. Pra, këto poezi sjellin frymë atdhedashurie, duke e thënë vetëm të vërtetën dhe si të tilla shpresojmë se do t’ju lënë mbresa gjatë leximit tuaj.
Poezitë e këtij vëllimi sigurisht se shprehin edhe lidhjen e ngushtë të poetit Zymer Mehani me njerëzit dhe familjarët e dëshmorit të lirisë dhe janë premtuese për rrugëtim të sigurtë të poetit në botën artistiko- letrare dhe në magjinë e poezisë.

Shperndaje ne
Updated: 21 Qershor, 2017 — 19:38

The Author

Rrahman Hyseni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.