Gjaku nuk bëhet ujë … Asnjëherë

Shkruan : Brilant Gashi


Nuk humbasin rrënjët tona (shkrimi #11)
 
Të jesh shqiptar nuk do të thotë të jesh krenar vetëm në ditën kur është shpallur pavarësia e vendit tënd . Të jesh shqiptar do të thotë , që të jesh në shërbim të atdheut tënd 24 orë në ditë , 7 ditë në javë dhe 365 ditë në vit . Askush nuk mund t’a heq dashurinë që kemi për atdheun tënd !!! Thjesht sepse kjo dashuri nuk mund të hiqet .
 
Njeriu jeton çdo ditë të jetës së tij si një njeri i thjeshtë dhe me ndërgjegje të pastër . Më vonë gjeti edhe një punë të mirë , vetëm për të mbajtur familjen e tij dhe kjo familje të jetë me shëndet të plotë . Dikur , erdhi edhe lufta e ftohtë e cila shkaktoi plagë dhe dhimbje në të gjitha anët . Ai njeri , veshi uniformën dhe me shokët e tij , doli që t’a mbroj tokën mëmë ku ka lindur ! Të gjithë shokët e tij ranë në fushë-betejë , vetëm ai mbeti i gjallë dhe dëshironte të dinte se si është të biesh në altarin e lirisë . Nuk e pati atë fat , që të binte në atë altar , jo se i dhimbsej jeta , por se kishte një familje për të mbrojtur dhe fëmijë për të rritur ! Për shokët , të cilët ranë në betejë , ai i bëri ceremoni varrimi dhe kështu është edhe ajo thënia : Gjaku nuk bëhet ujë .
 
Ky gjak i tërë atyre trimave kurrë nuk do të bëhet ujë ! Edhe gjaku i trimave tanë , që ranë për lirinë e Shqipërisë , kurrë nuk u bë ujë ! Gjaku i shqiptarëve nuk do të bëhet kurrë ujë .
 
Atdheu është e vetmja gjë e ëmbël , që unë njoh . I shikoj fushat , malet , kodrinat dhe qiellin shqiptar dhe më sjellin nostalgji shumë të madhe . Në atë moment , më kujtohen të gjithë ushtarët , të cilët ranë për tokën mëmë . Më kujtohet Isa Boletini , Gjergj Kastrioti , Adem Jashari dhe plot të tjerë . Falë tyre , ne jemi më të lirë dhe e gjithë bota e njeh botën tonë të copëtuar deri në fyt . Më vjen keq sepse kemi dhënë qindra jetë shqiptarësh , për të qenë të bashkuar , zoti ishte tradhëtar për ne pasi na ndau në gjashtë shtete .
 
Gjaku nuk mund të bëhet ujë , o tradhëtarë , o maskarenjtë e popullit ! Po të udhëtojmë në historinë tonë , e vërteta kurrë nuk gënjen . Ne dijmë t’a ruajmë atë që është në pronën tonë , por vetëm e lejojmë armikun tonë , që t’a përvetësoj historinë dhe kështu edhe gjaku ynë bëhet i gjithi ujë . Vërtet ky është tmerri ynë më i madh ! Jemi kukulla të Evropës plakë .
 
Gjaku nuk mund të bëhet ujë sepse nuk do të lejojmë ne . Nuk do të lejojmë , që të bëhemi vetëm një kukull dhe të gjithë , vetëm na komandojnë ne . Jemi të mësuar që të jemi të përdorur . Keni manipuluar me të vërtetën tonë , por ne nuk do t’a falim … ndoshta mund t’iu falim , por nuk do të harrojmë .
 
Duke parë se si armiqët tanë vjedhin heronjët tanë , më bën të mendoj se në fund të fundit i gjithë ai gjak i derdhur i dëshmorëve dhe i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka shkuar kot së koti . Ne nuk e dijmë se çfarë është një mik . Të tillë e kemi Amerikën e lavdishme , por nuk e dijmë edhe ne t’a vlerësojmë atë shtet , i cili është miku më i mirë i të gjithë popullit shqiptar . Edhe gjithmonë do të mbetet i tillë .
Gjaku i tyre për liri kurrë nuk është bërë . Aëherë edhe gjaku i dëshmorëve tanë nuk do të bëhet i tillë .
 
Jemi popull më i lashtë në këtë gadishull ! Ne jemi krenar për këtë . Vetëm për këtë fakt , ne duhet të kemi dashuri të pashterrshme për atdheun tonë . Shumë shqiptar kujtojnë heronjët e tyre , disa të tjerë edhe jo . Shumë shqiptar të tjerë , dëshirojnë zhvillimin më të mirë të vendit tonë dhe disa të tjerë , këtë popull e dërgojnë në luftëra radikaliste .
 
Duhet të bëjmë më të mirë , që kombi ynë t’i përkujtoj heronjët e tyre . Të mos bëhet edhe gjaku i shumë dëshmorëve ujë sepse mjaft kemi vuajtur . Gjaku i shqiptarëve etnik është më i trashë se çdo lëngë tjetër që mund të egzistoj . Nëse Shqipëria etnike duhet të bëhet , nuk duhet të lejojmë që vdekja e patriotëve tanë të shkoj kot .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.