Serbia e Greqia smund te ndalojne dot me bashkimin kombetar shqipetar…

Gazeta greke Kathimerini shkruan sot, se vizita e dy ditore e Ivica Dacic ne Greqi 9 dhe 10 korrik ka shumë domethenie.
Ajo rendit se përvec pervjetorit te alenaces “Historike “midis dy shteteve, u fol edhe per tema te tjera. Ivica Dacic u takua ne Selanik me Nikolas Kotzias. Ky i fundit i shprehu shqetesimin homologut Serb qe ka ne Vorio Epir me Festim Lato. Kotzias u shpreh i shqetesuar dhe tha se ne Jug te Shqiperise po organizohet popullata, dhe shume perkrahes te ardhur nga trojet e Kosoves mbeshtesin ceshtjen Came. Por nuk theksoi se cfare nenkupton organizimi i popullates. Ndersa Dacic foli edhe per nje projekt te Shqiperise se Madhe, i cili eshte derguar ne Bashkimin Europian dhe Shtetet e Bashkuara nga nje grup njerezish me ne krye Festim Lato.
Festim Lato tha Dacic eshte nje person i njohur dhe i rrezikshem i strukturave te Inteligjences te kunder zbulimit Serb, ate e aktivizon SHBA gjithmone kur do te krijoje lufte te re.
E ka aktivizuar ne Luften e Kosoves, te Maqedonise, ne Ukraine dhe tani ne Shqiperi.
Ne do te mbeshtesim vellezerit tane greke tha Dacic, dhe nuk do lejojme Republikes te Greqise ti cenohet territori.
Dacic dhe Kotzias folen nje zeri dhe u duk qe kane nje linje ne politiken e jashtme.
Dhe rane dakord te ndalojne projektin e Shqipetarve per bashkimin Kombetar.
Do te bejme ceshte e mundur tha Kotzias.
Kemi folur me perfaqesues te Bashkimit Europian dhe atij Amerikan, dhe ju kemi kerkuar, ta kthejne mbrapsht platformen e dorzuar nga Festim Lato per bashkim kombetar te shqipetarve. Kto do tentojne sillte destabilizim te rajonit tha Kotzias.
Pergatitur nga Redaksia Kathimerini
Pershtati ne Shqip Kozma Klosi
Shperndaje ne
Updated: 13 Korrik, 2017 — 19:48

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.