GJURMЁ Pellasgo- Etruske në Itali (Ilirët më të lashtë së Pellasgët !!!) Pjesa e TRETE ( VIDIO )

Autor: Kol Marku

Gjurmë Pellasgo-Etruske në Itali”. Realizuar me ide, regji dhe montazh nga Kol Marku (studjues i antikitetit). Në këtë pjesë do të gjeni disa të dhëna: për besimin e lashtë pellasg tek druret, “Lisi i shejtë”; legjenden e prejardhes se përbashkët Ilire dhe Kelte; një teori të re për Iliret (Japod-Japetik të bibles) të cilët vlersohen si para-pellag, nga Prof. Dr. Leonard Prifti; disa pikpamje akademike për hallken pellasgo-ilire të munguar: një zbulim i ri neolitik 6500 vjeçarë në rajoinin e Korçes që verteton lashtësinë e Shqiptarëve që nga neoliti; fjalen “i shëjtë” në shkrimin latin të pyllit të shejtë monte Luco (Spoleto) dhe lidhja e tij me emertimin e priftërinjëve të shëjtë (mbreter) në qytet-shtetet si edhe të lidhjës Etruske…etj.

Ata persona të cilet paraqesin interes janë të lutur jo vetem te japin pelqimin e tyre, por dhe ta shpërndajnë sa më shumë, për ta bërë të njohura këto histori të trajtuara për të parën herë në kete formë vidio studimore dokumentare. Falenderoj dhe mikun tim Regj. Jani Tane për leximin e një pjese të tekstit. Ju uroj shikim të këndshëm! 

Ne Youtube:

Ne Vimeo

Shperndaje ne
Updated: 31 Korrik, 2017 — 17:56

The Author

Kol Marku

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.