REVOLTË….

I
Ju që më njihni
Edhe ju që s’më njihni fare
Pa turp
Pa hezitim
Mos u ndalni dot
Fare mos t’ju vijë marre
Më shani
Më qësendisni
Më pështyni
Më fyeni
Se unë jam rebeli
Më quajnë Zymeri
Që jam në kundërshti
Me atë dhe me ty
Pasha këta dy sy
Nëse Zot i Madh
T’i ka verbue ata sy
T’i shash e t’i fyjsh
Bijtë që bënë lavdi
Që me gjak e jetë
Na sollën këtë liri
Jo, jo kurrë s do t’jem
Vëlla as mik me ty

Jo, jo
Shamëni lirisht
Se kurë s’do të bëhem
Servil
as sahanlëpirës

Po besoj
Shpresoj
Urrej
Dashuroj
Dhe jetoj
Vetëm shqip
E shqip e dua edhe mikun
Shqip e urrej dhe armikun
Shqip e mallkoj edhe të ligun
Gjakatarin
E Tradhëtarin
Shqip e dua vëllain
Nipin e xhaxhain
Shqip e dua dhe motrën
E nderoj dhe votrën
sepse jam shqiptar
E nuk jam tradhtar
Shqip të dua dhe ty mbesë
Që për ty kam shpresë
Admirim dhe besë

Jo, jo
Më pështyni edhe në fytyrë
Më fyni si ju dini më mirë
Por kurrë
S do t’ju lejoj
T’m’i fyeni të mitë heronj

Unë poeti vetë
Me miqtë e mi poetë
Me majat e lapsave
Me fjalët në fletë
Porsi lavë vullkani
Me fuqi titani
Do t’i këndojmë heronjtë
Bijtë e këtij vatani
Shtatoret e larta
Edhe lapidaret
Të kujtimit Pllaka
Madje edhe varret
Do t’ua përqafojmë
Mbi to do t’këngëtojmë
Se ishin dhe do të mbeten
Krenaria jonë

Kur dje ti, si unë
Qëndroje n’furtunë
Një vrimë e kërkoje
Kokën ta strehoje
Kur gjakatari
Paramilitari
Çetniku e i ligu
Tokën na e skuqi
Lulet na i shkeli
Jetën na e erri
Kah të erdhi ndihma
Më thuaj ti o njeri
A po s je njeri
Ti or turi-derri

Kush mohon dëshmorët e vet
Trupin dheu kurrë mos ia trettë!
II
edhe ti që i fyen themelet e shtetit
Foli me t’mirë vetit
Se s’je biri i mbretit
Dije mirë o tru- tharë
Se meriton të tërhiqesh zvarrë
Që n trup t’ kombit ti hap varrë
E s’je kurrkushi
Por je fytyrëpalarë

Kësaj toke rënd po i vini
Ju që kundër saj po jini
Prandaj ju s’meritoni
asnjë pëllëmbë për varre
Se jeni tradhëtarë
E me t’ madhe marre
Ju mund të jini gjithfare
por kurrë s jeni të racës shqiptare

Shperndaje ne
Updated: 7 Gusht, 2017 — 17:30

The Author

Prof. Zymer Mehani

1 Comment

Add a Comment
 1. Përshëndetje prof Zymer Mehani

  DEPUTETI

  Dephane-tet ndal e mendo
  Pse çdokush mendjen ua ndërron
  Dikush me ju po luan shumë
  Për interesa të veta të ndyera
  Loder e tyre u bëtë

  Mjer asambleja kënd e pretë
  Deputetin tallava pa asnjë vlerë
  Kush ja dha kokrrën këti
  U tradhtu , ndoshta edhe vet është si ai

  Haj medet se ç’u bë
  Harami , hallalit ia mundi shumë

  Ndërgjegjja duhët të ju brenë
  Besnik bëhu e besë mos nxinë
  Vegel e djallit mos u bë kurr
  Ja sheh sherrin herët a vonë .

  Nga Halil Preniqi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.