Guri i historisë së harruar

Një dasëm shqiptarësh të shek 10 -të dhe ky sarkofag është i po atij shekulli . Shqiptarët e kohës e mbanin trashëgiminë e lashtë pellazge- ilire. Këso lloj gurësh të formave të ndryshme ,janë në Bosne , Serbi dhe Mal të zi – diku mbi 70 mijë sish në mëshirën a askujt.

Ky është guri që flet , duhet vetëm t`i japim gjuhën tonë dhe ta shohim të vërtetën në reliefet e gdhendura mbi te.

Një dasëm , një gëzim familjar , ndoshta i përfunduar tragjikisht , sepse është sarkofag.

Aty e shohim të gërryer çiftelinë shqiptare ( turku nuk na e solli, ai mori nga ne ). Djathtas janë lulet pellazge dhe Ylli pellazg . Ndersa poshtë , duket si zbukurim i thjeshtë që flet bukur ,është Kryqi Pellazg i njohur si Swastika .

Jemi të vjetër ne , jemi të kësaj dhe asaj ane , jemi të parët në këto dhe ato anë . Mos e shtrembëroni të shkuaren tonë se na mallkon Historia !

Mallkimi i historisë është baras me zhdukjen e kombit .

Fahri Xharra, 09.08.17
Gjakovë

Shperndaje ne
Updated: 9 Gusht, 2017 — 17:16

The Author

Fahri Xharra

1 Comment

Add a Comment
 1. AH,GURI I HISTORISË SË HARRUAR;FLAMURI PRIR,HIROGLISË E VARRUAR,MASKUAR;EDHE,
  ZJARRMUAR;NGA ARDHACAKËT,GARDHALAKËT,KASTASTROFALË,KAQ HE,PLAQ,KANIABLË;OUUU,
  OKUPATORËT,UZURPATORËT,SI HORDHI BISHA TË TËRBUARA,NGORDHI TRISHA VËRBUARA,OH
  ÇFRENUARA;QE ME DHJETA,DHJETA KRYQZATA,PYRQ-ZGATA,DUKE NXËNË,NGRENË,EDHE MISH
  O ASHTA;HISH O SHTATA,KASHTA,RASHTA;VETËM,VETËM;PËR ÇFARROSJE,ÇVARROSJE AHIII
  TOTALË,GLOBALË;TERË ATA,PËR HATA;ËH,MBETËN,TË TRETËN;PA KTHIM,PËR AMSHIM;OOH,
  MURGJE TË SQOTËE,BURGJE TË BOTËS;DUKE SHKAKTUAR,SHKATRRUAR,TERR GOLGOTE,FERR
  MOLKOTË;VLLAZËRO-RIHIRO-FARË SHKRIPKAVRRIE,O,PELLAZGO-ILIRO-MBARË SHQIPTARIE,
  DHE,HORRORPISTAT ME KOLONISTAT;LINDORË,GRINDORË;TURKO-ARABO-MUSLIMANE;O,DUKE
  PËRFITUAR DYFISH,TERSHTRIGUAR KRYBISHË;DUKE BERË TREGTI,NXERË LEVËRDI;MU NGA
  KASTASTROFALË,MË KANIABLË;RUSO-SERBO-JUGOSLLAVE;PUSO-VERBO-TUGO-SHKAVE;OUUU,
  DUKE FITUAR NGA SHITJA E TROJEVE MBARË SHQIPTARE,SHKRIPZARE;ME DHJETA OUUU-O
  QINDA TONË ARI;SHI DHE,NËN DHUNË,PËRDHUNË,MASAKRA,KASAPRA;NGA TËR KËTA,AAAH,
  PËR HATA;MBI 700 FSHTARA SHQIPTARE QE NGA BEOGRADI E GJER NË KOSOVË SI EDHE
  EDHE 700 FSHATRA SHQIPTARE ÇAME NË GREQI,QE GADI TERË SERBIA DHE GREQIA O,TEK
  PËRKRAHURA NGA RUSI-PUSI,PA FUND,O,NËN PLANE,KLANE,MË GJENOCIDALË,ETNOCIDALË
  NËN HOLOKAUSTE,ROLOMAMUSTE,EDHE MË ZI SE NACIZMI,RACIZMI,DIKTATURËS QE RIPKA
  LËKURËS,TURTURËS;PËR PASTRIMET,KASTRIMET,VARRIMET,ZJARRIMET;TEK HUMBJES OUUU,
  SHKRUMBJES,TEK HOLOKUSTEVE HITLERIANE,APO STALINIANE,MOJ MJERA,MË DJERA O,MË
  MJERANE,MË DJERANE;QE KY BALLKAN-KALLKAN,GADISHULL;A,ISHUL VLLAZËRO-RIHIRO-OH
  FARË SHKRIPKA VRRIE,OUUU,PELLAZGO-ILIRO-AH,MBARË SHQIPTARIE;OOU,A NUK DINË TË
  NGOPËN,AS TË KOPËN,ME GJAK OU PRAG SHQIPATRI;AHIII,ME GJAK OU PRAG SHQIPTARI;
  PORSE,SEÇ PO NA THËRRASIN,SEÇ PO NA FLASIN,SEÇ PO NA PLASIN;ARGUMENTË OUUU-OR
  VARGU TRENDE;DUKE U ZBULUAR,U SHPLUAR,TERË E VERTETA,TERË JETA,VARRET MASIVE,
  MARRET-ZJARRET MAFIVE;QE TEK LËKUNDEJ,SHTEK TUNDEJ,KY VULLKAN,HY KULLGJAN;OUU
  QE NGRIHEJ,NDIHEJ,ZERI,NDERI;NË SHTATË PALË TOKË;AHIII,SHTATË PALË QIELLI;ORE
  SHTATË VALË OOOJ,LOKË;TEK SHTATË VALË DIELLI;O,RREZATON,BREZATON,RIGJALLËRIMI
  PRIBALLRIMI,RIBASHKIMI,RIATDHESIMI;OUU,PËR RINGRITJE,RILINDJE,MBARË KOMBËTARE
  AHIII,MBARË SHQIPTARE;OUUU,MBARË KOMBËATRE-MBARË SHQIPTARE!!.TË FALA NJË ZOG
  SHQIPE,REFUGJAT LUFTË NGA KOSOVA NË USA.SA KOP DIKTATURA,Q’NA ROP LËKURA,OUUU
  TERR KATRAHURRA,QE PËRJETOJË,TËR THËRRMOJË;NGA LUFTA ÇLIRIMTARE UÇK.SI EDHE O
  RIGUFOJË,TRIUMFOJË,QE GJEGJI EDHE SOT TERË ATDHEU;GJERGJI-KASTRIOT-SKENDËRBEU
  KRY UÇK.ME HYREGJENDARIN;OUUU,ME ADEM KRYLEGJENDARIN!.MË TË FALA NGA POMPTON
  LAKES,NEW JERCEY,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.