Mos e prishni gjakun tonë . Ju lutem !

Shkruan : Brilant Gashi


I them të gjithë atyre që kërkojnë të shkaktojnë përçarje mes nesh – Ju lutem mos e prishni gjakun tonë të lashtë . Vetëm kjo na ka mbetur nga ne si komb i madh . Vetëm këtë kemi si pasuri sepse historinë na e vodhën për merak dhe ne në këtë rast nuk bëmë asgjë , por vetëm shikuam si budallenjë që nuk i intereson kombi fare .
 
Nuk është kurrë vonë për të bërë atë që duhet për mëmëdheun tonë . Pra mos u dorëzoni o shqiptarët e mi , ju mund të bëni shumë për familjen dhe t’a nxirrni popullin e shkretë nga varfëria . Ky popull i varfër tani po ndërron edhe kombin e tij duke përqafuar kulturën e dobët të lindjes . Çfarë ka të mirë që të përqafosh atë kulturë o shqiptarët e mi ?
 
Mos e prishni gjakun tonë të lashtë . Me këtë gjak kemi luftuar gjithmonë dhe kemi jetën tonë ashtu siç duhet më së miri . Të njëjtin gjak kemi pasur në ditë të mira dhe të këqija . Eshtë dikush që tenton të na përçaj dhe ne përsëri duhet të bart të njëjtin gjak .
 
Vetëm disa vite pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë më 28 nëntor 1912 nga plaku i urtë Ismail Qemali , shqiptarët filluan të prishnin gjakun e vërtet autokton pa paramendim . E vërteta është se shqiptarët u përdorën mish për top nga turqit . Ky shfrytëzim u bë në Luftën e përgjakshme të Çanakkalasë në Turqi . Përderisa shqiptarët luftonin për Turqinë , turqit në Shqipëri pallnin duke thënë “Duam babën” .
 
“Kush ka gjakun e shqiptarit të bashkohet me mua për t’a ngritur flamurin në Vlorë .” – i thoshte Ismail Qemali ushtarëve shqiptar të turqizuar dhe ata sigurisht që u çuditën me vetveten e tyre sepse e ndjenin veten e tyre se janë shqiptar .
 
Ata ushtarë u bashkuan menjëherë me Ismail Qemalin . Mjaft kanë bërë të këqija ata ushtarë , ndërkohë komandanti bërtiste me fjalët si “Padishahu do të i’u vrasë” dhe thirrje të tjera antishqiptare .
 
Habia e shqiptarëve të këndej e andej kufirit rritet edhe më shumë kur ata marrin vesh për herë të parë se fiset ilire në Hundëza egzistojnë në Qafiristan (aty ku përputhen Afganistani , India Kina dhe Taxhikistani) dhe një pjesë tjetër e shqiptarëve në Ukrainë gjaku i të cilëve nuk është prishur akoma pas shumë shekujsh . Pse të mos shkruajmë edhe për Arbëreshët e Gjergj Kastriotit ! Ka gjashtë shekuj dhe ata jetojnë ende në këtë kohë brez pas brezi . Gjaku nuk bëhet ujë kurrë o shqipet e mia .
 
Jemi shumë në botë dhe shumica e diasporës shqiptare akoma e ruan gjakun e tyre të autoktonëve në vena . Kjo është për t’u krenuar edhe pse gjatë gjithë kohërave lëngu i vetëm që kishin derdhur shqiptarët iliro-pellazg ishte gjaku . E donim mëmëdheun në mënyrën që ajo donte dhe kjo është arsyeja se pse jemi aq shumë në botë .
 
“Mos e prishni gjakun tonë !!!” – i them gjak-prishurve të cilët në vend që të mendojnë në mënyrë perëndimore , ata mendojnë primitivisht si të ishin po ata njerëz të ardhur nga shkretëtirat e vendeve lindore . Nëse ata ikin nga tokat tona autoktone , atëherë plehrat në vendin tonë do të pakësohen . Ju që keni trashëguar primitivizmin nga mbeturinat e lindjes , mbathjani për në ato vende dhe kështu gjaku i vërtet i shqiptarëve do të mbrohen më mirë .
 
Jam vëlla me shqiptarin e besimit musliman , me shqiptarin e besimit të krishterë dhe me shqiptarin e besimit ortodoks . Ky jam unë !
Ju lutem , nuk dua të bart sëmundjen e të qenit vëlla me gjakun e një turku , serbi , greku apo arabi . Jam vëlla me burrin shqiptar dhe motër e kam shqiptaren që respekton gjuhën dhe traditën tonë .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
  1. Lindita Rustem Macuku

    Populli Shqiptar eshte popull i vuajtur Ka 1 mije vjet qe lufton me armiqte grabitqar rreth e rrotull U lutem qeveritareve shqiptare qe u ka ngelur 5% gjak shqiptar te mendojne me shume per popullin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.