—ATDHEU MBI TE GJITHA—MOS SHKO MBRAPA “POLITIKANEVE DHE NJEREZEVE QE FSHIHEN PRAPA FESE DHE QE SHTIREN SE PERCJELLIN TEK JU FJALET E ZOTIT”!?

SHQIPETAR DHE SHQIPETARE,NIPA E MBESA, DJEM DHE VAJZA TE KOMBIT TIM,GJAK I GJAKUT TE ARBERIT:
MOS LEJONI T’JU NEN’VLERSOJNE,TE JU NEPERKEMBIN,TE JU ZHVESHIN NGA KULTURA, HISTORIA E TE PAREVE.
NE KEMI NJE HISTORI QE ESHTE E PASTERT SI LOTI,IA KALON C’DO FEJE APO KULTURE TE CILIT DO POPULL.
MOS SHKO MBRAPA “POLITIKANEVE DHE NJEREZEVE QE FSHIHEN PRAPA FESE DHE QE SHTIREN SE PERCJELLIN TEK JU FJALET E ZOTIT”!?
ATA,(politikanet dhe hoxhallaret) E KANE VETEM PER PERFITIM,DUKE JU PERDORUR JUVE,DJERSEN DHE XHEPAT TUAJ.
ATA DUKE SAJUAR,SHPIKUR E TRILLUAR PERRALLA NGA E KALUARA E LARGET NGA NJE VEND DHE NJE POPULL TJETER! DUKE E ANASH KALUAR HISTORINE ME TE BUKUR DHE ME TE PASTERT SHQIPETARE!
PER ATE C’FAR ATA FLASIN ESHTE KREJTESISHT E PA NJOHUR DHE E PA ARGUMENTUAR.
-SHQIPTAR, BEHU I GJALL, ME FORC E ARSYEJE DETYROJ KETA KOKE-BOSHE, KOKE-SHITUR TE FALSIN SIQ NE DOJME,SIQ SHKRUAN DHE FLET VET HISTORIA E SHQIPETAREVE.
KUJTO,SHIKO NE Q’KUSHTE JETONIM (foto) TRIMI I JASHAREVE DHE I MBAR KOMBIT BAC ADEM JASHARI, ME GJITH FAMILJEN E TIJ RA PER MUA, PER TY, KURSE TI SHKON AKOMA MBRAPA HOXHALLAREVE DHE POLITIKANEVE TE PA CIP!? ATIJ QE FLET PER KULTUR DHE HISTORI TE HUAJ! TURP NJEMIJHER TURP.
-RENKIMET,HALLET TUAJA QE JANE TEK C’DO SHQIPTAR AKOMA TE FRESKTA.TI EDHE PSE I KE -VET’PERJETUAR- NUK BESON!! DHE I BESON ATI QE BEN PRRALLA DIT E NAT DHE LUAN SI T’IA DO QEFI! CUDI??

–NUK KA FE E AS POPULL ME PAQESOR SE POPULLI –SHQIPETAR.
ME TE DASHUR,ME TE ETUR PER TE JETUAR I LIRE KRAH POPUJVE TE TJER TE -QYTETRUAR-NUK KA.
-SHKO-VOTO- SHOQEROHU-MIQESOHU VETEM ME ATA QE KUJTOJNE, NDEROJNE GJAKUN E DERDHUR PER SHQIPERIN E BASHKUAR DHE PER SHQIPETRIN PER LIRIN E TIJ.
LARGOHU DHE MOS I SHKO MBRAPA ATIJ QE GUXON TE SHKELI MBI KETO PARIME,MBI KULTUREN E HISTORINE,MBI VLEREN E TE QENURIT SHQIPETAR.
KJO ESHTE RUAJTUR ME FANATIZEM NGA TE PARET, ESHTE PERJELL BREZ PAS BREZI DERI NE DITET E SOTME,NE E KEMI OBLIGIM TI RUAJME DHE TI FORCOJME.
—ATDHEU MBI TE GJITHA—
UNE NUK DUA TE JEM AS AMERIKAN-EUROPJAN-ARAM-TURK-MUSLIMAN-KATOLIK-ORTODOKS ETJ.
JAM SHQIPTAR DHE KUSHDO QE DON TE DEFORMOJ HISTORINE APO PERPIQET TE ME TJETERSOJ ESHTE DHE DO TE MBETET ARMIKU IM DERI NE VDEKJE.

Shperndaje ne
Updated: 15 Tetor, 2017 — 16:09

The Author

Islam Idrizi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.