Historia e lashtë e popullit tonë nën dheun e saj: Dheu i Ilirisë 20 mijë vjeqar…

Që nga viti 2005 këto kodra në formë piramidale me vendndodhje 25 milje në veriperëndim të Sarajevës kanë qenë temë e një debati kontradiktues midis historianëve më të njohur ndërkombëtar, drejtuar nga arkeologu amerikano-boshnjak, Sam Semir Osmanagiç.
Këto piramida rezultojnë të jenë ndërtuar nga ilirët.
Sipas historianit dhe arkeologut Sam Semir Osmanagiç, piramidat në Bosnje, ajo e Diellit, Hënës dhe e Muajit janë piramidat më të vjetra që janë ndërtuar ndonjëherë mbi sipërfaqen e Tokës. Ato siç thotë ai madje janë edhe më të larta se të gjitha piramidat e Egjiptit.
Teoria e Osmanagiç thotë se piramidat u ndërtuan nga populli ilir që banoi në Gadishullin Ilirik (Ballkani) rreth 20 mijë vjet ma parë. Ky historian thotë se ilirët ishin më të avancuar se sa që pretendojnë shumica e ekspertëve.
Piramidat janë zbuluar në vitin 2006, në Visoko, qytet 20 km larg kryeqytetit të Bosnjes, Sarajevë.
Për më shumë shikoni videon:

 

Shperndaje ne
Updated: 15 Tetor, 2017 — 19:58

The Author

Admin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.