Për Shqiperinë

”’PER SHQIPERINE”’

Në Shqiperi u rrita
Në’atë vend si drita.

Ajo më hapi sytë
Ajo më ka dhenë dritë.

Meë lindi, më rriti
Më qau e më qeshi.

Më mësoi e më tregoi
Gjithmonë më ndihmoi.

Papritur e ngadalë
Gjithçka që ish e bardhë.

Ku vajti ?, ku shkoi?
Pse na hidhëroi.

E ndoqëm ne vetë
E bëmë të shkretë.

Eshtë e vërtetë
Betohem për jetë.!

Ndoqëm bardhësinë
Sollëm errësirë.

Harruam historinë
Edhe lashtësinë.

U vramë e u premë
Gjakund u ndamë.

Nderin e harruam
Besën e lamë!

Turpin e zi
E futëm në Shqipëri….

Turp të na vi
O Shqiptari!…..

Shqipëris i’u largova
Vallë si e harrova.

U ngrita dhe ika
Shkëputja më afroi.

Vuajtja më largoi
Trishtimi më trishtoi.

Dëshira më shtyu
Vetmia më përpiu.

Paraja dhe zilia
Ato që të dyja.

Më ndanë me vellan
Dhe me baban.

Me nënën më vonë
Me motrën përgjithmonë..

Me shokët e shkretë
Me ndan për jetë.

Me iku rinia
Me plaku vetmia.

Valle ç’po ndodh me mua
Të flas më nuk dua.

Teë harroj unë dua
Harresa harroi mua.

Kosova në veri
Shqiponjë që fluturon.

Gjaku i rrodhi
Dhe s’kishte të sosur.

E vran, e prenë
Shqipen e shkretë.

Mëshirë nuk patën
Ta linin në jetë.

U ngrit vet Shqiponja
Më, nuk duroi.

Fluturoi e sulmoi
Lirinë e fitoi.

Ndihmuan dhe të tjerë
Nga një tjetër derë!…

Ta mbajm mend
Kush qe ai vend?

Ti hapim ne sytë
Andej nga vjen dritë.

E fitoi me gjak
Dhe nuk ishte aspak.

Enver o Enver!
Ai beri sa mundi

Nga fundi se kuptoi
Dhe na vetmoi!……

Te kujtojmë çka ndodhi
Të mos përsëritet.

Gabimet nuk falen
Kuptohen dhe ndalen.

Ndalen pa pikuar
Atje te burimi.

Burimi duhet gjetë
Atje është shpëtimi.

Ta gjejme siç e gjeti
Gjergj Kastrioti!…

Ai ishte trimi
Ai ishte dhe patrioti..

Shumë shqiptarë të tjerë
Burimin e gjenë!

Luftuan me pushkë
Luftuan me penë….

Luftuan e dhanë
Për Atdhenë….

Në je shqiptar
Lufto edhe ti.

Burimi i mirë
Duhet gjetë….

Ta kërkojmë të gjithë
Ashtu siç e dim vetë.

Buron atje
Mes malesh me borë.

Eshtë në Shqipëri
E kemi në dorë.

Nuk është Greqi
As Itali!

Eshtë në Krujë
Eshtë në Shqipëri.

Eshtë Atje
Eshtë i varrosur

Ngrihu o Gjergj
Duhet shgroposur.

O Zot të lutem
Ndihmo ketë tokë.

Jemi Shqiptarë
Nuk kemi më lot.

Na shteruan lotët
Nuk ka më kuptim.

Europa vështron
Kërkon bashkim.

Bashkimi i Shqiperisë
Fillon në Shqipëri!…

Fillon ai tek unë
Fillon ai tek ti.

Bashkimi i shqipetarëve
Eshtë Amanet.

Nga Gjergj Kastrioti
Kur ishte në Jetë!?…

Bashkohuni o shqiptarë
Behuni ju bashkë!

Siç kemi jetuar
Në kohën e lashtë.

Jemi Ilirë
Jemi Albanë!

Jemi Kosovë
Jemi Shqipëri.

Jemi Ilirian
Se harron Toka.

Jemi Shqiparë
E di gjithë Bota.

Kjo vjersheë këto vargje
Këtu nuk kan mbaruar.

Kjo vjersheë ,këto vargje
Jetojnë duke shkruar.

Do shkruhen nga unë!?…

Shperndaje ne
Updated: 6 Dhjetor, 2020 — 06:43

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. SHQIPERI OJ SHQIPEVRI;SHQIPTARI OJ SHKRIPKAVRI;NËNË IME KU MË LINDI;GJENË TRIME KU MË BINDI;BABA E NËNË MË TË
  DASHURI PRINDORE;SHKABË E GJENË MË DASHURI BINDPRORE;I BIRI NENËS,I BIRI BABËS;ILIRI I GJENËS,ILIRI I SHKABËS;
  MË GJYSH E GJYSHE;STËRGJSH STËRGJYSHE;DALLËNDYHSË DHE BILBILI;MALLËNGJYSHË DHE ZIMBILI;KËNGË BILBILI PANVERORE;
  BRENGË ZIMBILI TRANSFERORE;JEHON SHTEGU MALEVRRIA;JEHON BREGU IDEALË MALËSIA;GURRA E SHKËMBIT GURRGULLAZE;OUUH,
  BURRA TË RRËMBIT BURBUFLLAZE;FLUTURON SHQIPJA LEGJENDARE;KULTURON SHKRIPJA REGJENDARE;ZOGJE SHQIPES ME BILBILA,
  LOGJË TË SHKRIPËS ME ZIMBILA;DORË PËRDORE,VALLË VALLËZIMI;HORË TERË HORE,MALLË MALLËNGJIMI;ZGJIM PRANVERË QË NA
  RIZGJON RIZGJIMI;SHQIM KRAHERË QË NA RISHTRON RIKTHIMIN;THIRRJA SHQIPËS,SHQIRRJA E SHKRIPËS;O,BESA BESË ME BESË
  SHQIPTARE;AH,SHPRESA SHPRESË ME SHPRESË SHKRIPZARE;THËRRASIN TË NENDË COPAT E NËNË SHQIPTARI;O,BËRTASIN TË NENDË
  TROPAT E GJENË SHKRIPKAVRRI;PËR RIKTHIMIN,PËR RIHIMNIN,ANËMBANË TROJEVË PELLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARIE;OUUU ORE
  ZAMËMZANË HOJEVË VËLLAZËRO RIHIRO FARË SHKRIPKAVRRIE;OU SOT O KURRË;DO GJEGJI ORE ZOT OU BURRË EDHE GRUA;AH VETË
  GJERGJI AH,GURRË KRER KRUA;KRUJA DHE PREKAZA;BUJA DHE KRERFAZA;RILINDËN,RINGRITËN HYREGJNDA,KRYLEGJENDA;RIBASHKIM
  RITRASHGIM;KRYLEGJENDË BTËRORE,HYREGJENDË MË NJERËZORE;PËRGJEGJA NË TANDEMA;OUUU ORE,GJERGJA MË ADEMA;GJERGJA MË
  ADEMA;HEEEJ,GJERGJA MË ADEMA!!!;PRAP RIKTHIMI SHQIPTRARISË;VRAP RIHIMNI SHKRIPKAVRRISË!!.MË TË FALA NGA MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.