Coka lutfi/Kosovë e Shqipëri!

Kosovë e Shqipëri

E dashur Kosovë!
E nderuar Shqipëri!
Një emër të bukur
E kishit që të dy!

Kur ishit një
Tokë e pandarë,
Lavdinë ta qëndisi
Populli shqiptar!

Kur ishit bashkë
Në troje e mendime,
Një emër të bukur
Shqipëri etnike!

Për burrat e kombit
Krenohej Shqipëria,
Dhe Europa e vjetër
Vuante nga zilia!

E ke shkruar në histori
Vend i trimave për liri,
Në tribune e Historisë
Janë heronjtë e krenarisë!

Vend i burrave
Plot burrëri,
Me besë shqiptari
Për Atdhe,për liri.

S’kishin shkollë
S’kishin intriga!
Kishin Atdheun
Mbi të gjitha!…

Ishin trima
Me vetmohim,
S’bënin prapa
Kur dhemb liria!

Asnjëherë,kurrë!
Për nder e flamur,
Nuk u blenë me thes Ari
Për Atdhe që la i pari!

Po tani ,ku je Shqipëri
Ku je Kosovë e Çamëri!?
Të është zënë fryma
Me marrveshje të ndyera!

Janë marrveshje
Shumë sekrete,
Me intriga e dinakëri
Me të shit o nënë Shqiperi!

Prandaj sot
Më tepër se kurrë,
Politika e ndarë
Patriot e të shitur!

Patriotët kanë heshtje,
Të shiturit pasurinë
Ditë më të keqe
Nuk ka për shqipëri!

Ka ardhë koha
Në ketë shekull të ri,
Mblidhni forcat
E dashur rini!

Jepni fund
politikës tradhtare,
Se nuk ecet kështu
Me këtë klasë barbare.

Me marrveshje të errta
Po shitet Shqiperia,
Nuk dihet kurrë
Nga vjen e keqja
Nga vjen e mira!

Shperndaje ne
Updated: 30 Dhjetor, 2020 — 06:00

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. HEU,KOSOVË O SHQIPËRI;EU,KROSOVË O SHKRIPEVRRI;URIME KY VITI I RI;KURIME TY PËRSERI;ANËMBANË TROJET SHQIPTARE;OH,
  ZANËMZANË PLOJET SHKRIPZARE;DUKE FLAKËRUAR FLAKA FLAKADANE;AUH,SHLAKËRUAR PLAKA SHKARAGANE;SHTRIGA E RIZGJUAR NGA
  VARRI;SHI,SHLLIGA SHLLIGUAR NGA ZJARRI;NGA TRADHTIA MBARË SHQIPATRE;NA PARTIA FARË SHKRIPZARE;THELLË O THELLË,NË
  SHTRESAT E TOKËS;SHPELLË OJ SHPELLË,NË KTHESAT E KRROKËS;NGA MALLKIMI I GJAKUT,SHEKULL SHEKULLORE;NGA KALLKRIMI I
  PRAGUT TEMPULL TEMPULLORI;ZËRI NDËRGJEGJËS,NDERI I PËRGJEGJËS;THIRRJA,SHQIRRJA;VARRE MBI VARRE,VARRE MASIVE;AUUH,
  ZJARRE MBI ZJARRE,ZJARRE MARRZIVE,MAFIVE;GRUMBULLIM GJAKU DHE ASHTA;TURBULLIM PRAGU EDHE RRASHTA;FLASIN SKELETET,
  PLASIN TËRMETËT;ZJARRI DHE TIMI,VARRI DEL TRIMI;LLAVA VULLKANIT;BRAVA E KULLGJANIT;FLAKA FLAKADANE,PËRTHEKON OUH
  TOKË E QIELLI;DALKA DARDANE,SHPËRTHEKON HEEEJ OOOJ,LOKË QE DIELLI;KALTËRIME QIELLORE,FLAKËRIME DIELLORE;OUH,QE NA
  RINGJALLI,NGA PRIRSTRALLI;TERË RIGJALLËRIMIN,RIBASHKIMIN,RIATDHESIMIN,RITRASHËGIMIN;O,DUKE PLOTSUAR,DUKE ZOTSUAR, OUUH,AMANETIN,TESTAMENDIN,RIPRINDËVE,RILINDËVE;RILINDASVE,RINGRITASVE;TË LEGJENDËS,REGJENDËS,KRYLEGJENDËS;OUUUH,
  HYREGJENDËS;QË PËRGJEGJJA SI PËJETËMOT,EDHE SOT;I ZOTI TERË KËTI DHEU,NDËRGJEGJA GJERGJI KASTRIOTI SKENDËRBEU;OH,
  DASHKA SËBASHKU ME TANDEMA;BASHKA TEK RRASHKU GRANDEMA;PLOTË ORE PLOTË:GJERGJA MË ADEMA;GJERGJA ME ADEMA,ORE HEEJ
  GJEGJA MË ADEMA;URORËZIMI DUKE NA U PËRTËRI;KURORËZIMI ME FAT VITIN E RI 2021.T’FALA NGA REFUGJAT LUFTË MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.