Sali Kërçova , u prehsh në paqe o shqiptar i mirë

Shkruan : Brilant Gashi


Iku nga kjo botë edhe një shqiptar , i cili në atë kohë por edhe sot është dhe ishte një atdhetar i cili pa frikë dhe me një trimëri të pashembullt shpalosi flamurin kombëtar në parlamentin e Maqedonisë . Jemi ne ata që duhet t’a nderojmë këtë patriot shumë të mirë të Iliridës së shkretë . Vdekja e Sali Ramadanit nuk duhet t’i bëj Iliridën dhe shqiptarët e saj të shkretë .
 
Kush e pati guximin që të shpalos në atë kohë flamurin më të bukur tonin ? Sigurisht që nuk ka pasur asnjë të tillë sepse frikësoheshin se do të humbnin jetën e tyre për familje .
Kërçova është krenare me ty o Sali Kërçova . Do të kujtohesh në histori tonën , do të kujtohesh për veprimtarinë tënde dhe guximin tënd ! Do të kujtohesh në historinë e Iliridës martire që herët apo vonë do të zgjohet nga gjumi për të poshtëruar sllavo-bullgarët dhe të bashkohen me Shqipërinë .
 
Për ata që nuk e njohin , Sali Ramadani ishte anëtar i Partisë për Prosperitet Demokratik të Shqiptarëve në Maqedoni . Eshtë lindur në vitin 1939 në Kërcovë , shqiptar , i cili ka kryer fakultetin Juridik . Shkoj dhe udhëtoi në të gjitha vendet e botës , por atdheun e tij kurrë nuk e la pas .
 
Në vitet 1960 , pasi e përfundon Fakultetin Juridik në Universitetin e Zagrebit , ishte dënuar me burgim të rëndë nga ish-regjimi jugosllav i asaj kohe dhe ishte ndaluar të punonte në Kërçovë . E shkruar ishte nga zoti t’a linte tokën ku ishte rritur . Në këto rrethana u shpërngul në Prishtinë dhe nga Prishtina për në Koln të Gjermanisë , në vendin ku njihet me bashkë-atdhetarin Enver Hadri .
 
Kjo kohë ishte një kohë e rëndë sepse shpërngulja për në mërgim ishte disi e vështirë . Nuk ke se çfarë të bësh sepse kështu thoshte regjimi i poshtër jugosllav për ne shqiptarët . Donin të na heqnin qafe , por në të njëjtën kohë e dinin se një popull i lashtë nuk zhduket kurrë .
 
“Baca Sali Ramadani , së bashku me heroin Enver Hadri , bashkëpunuan me KKIOB (Komitet për Informin të Opinionit Botëror) në Gjermani , me në krye veprimtarin Sabri Duraku .
Gjatë kësaj periudhe (1988-1990) unë isha sekretar i përgjithshëm i KKIOB dhe kam patur fatin dhe nderin e madh që këta dy veprimtarë , heroin Enver Hadri dhe bacën Sali Ramadani t’i kisha bashkëveprimtarë të kauzës kombëtare shqiptare .” – shkruan Gafurr Adili në shkrimin “Kush ishte atdhetari i mirënjohur Sali Ramadani – Kërçova ?!” .
 
Vendimi për t’u bërë deputet mund të ishte rrezik për Bacën Sali , mund të ishte edhe një rrugë e vështirë për t’a rrugëtuar por për shqiptarët ishte e vështirë . Shqipet e vërteta nuk i zgjedhin rrugët e lehta . Sali Ramadani donte të bëhej shqiptari që ka mundësi të linte një shenjë të madhe në tërë historinë e Iliridës shqiptare .
 
Ai flamur që pashë atë ditë , i bukur dhe shpalosur në foltoren e Kuvendit të FYROM-it është e vërteta krenare që të lihet një shenjë e madhe historike për shqiptarët e vërtet . Shqiptarët e Maqedonisë janë popull autokton dhe nuk mund të lihen në harresë nga ne shqiptarët e vërtetë , nga bijtë e mëmës sonë . Lënja e saj në harresë do t’a vriste edhe për së vdekuri bacin Sali , që të mos themi edhe tërë Iliridën .
 
“Mos u frikësoni, nuk kafshon ky! Do t’vijë dita qe ky flamur të jetë zyrtar, do te vijë dita që në ketë parlament do të flitet Shqip!
Unë nuk kam frikë nga ju, nese nuk e dini unë jam nipi i Mefailave të Zajazit, unë jam Sali Ramadani…” – Parlamenti i Maqedonisë , 8 Korrik 1997 .
 
Kur Tito Petkoski u tha deputetëve “Mbyllet seanca dhe ikni jashtë parlamentit” , Sali Ramadani vazhdoi me fjalët ….”Po të doni ikni edhe jashtë Maqedonisë , shkoni në Bullgari . Atje nuk ka flamur shqiptar” .
 
Lavdi jetës dhe veprës të këtij shqiptari zemër-mirë . Faleminderit bija Iliridë që nxorre në dritën tënde shpirtin e vërtet të një patrioti që e do flamurin e Skënderbeut pa kushte . U prehsh në paqe , shpresoj se do të jesh bashkë me heroin tonë në botën e amshimit !
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

1 Comment

Add a Comment
 1. salih kercova nje dijetar dhe trime i madhe.
  ne ato kohra nuk ka qen lehte te ngritet flamuri kombetar.
  kurr sduhet nenshtruar armikut,por dhe kurre asimiluarbne imponime te pushtusve,se pa substance te paster kombi,mposhtemi nga qdo armke,se pa histori antike serbo-greko-meqedono-malazezet kafshojn tokat shqiptare
  shembulli sesi jane asimiluar shqiptaret e rekes se keqe ne maqedon ortodoks.
  por dhe shqiptaret e pazarit te ri,apo novi pazarit sot,ne muslian boshniak.
  pra fe kush cilen te doje,a kombi e tokat shqiptare para feve,se ska zote qe i ndihmon dikujte i pushtuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.