Lutfi Coka / Dy poezi

Thirrje politikanve!

O ju politikanë
Të Shqipërisë mbarë,
Mos shijoni supën
Gatuar me tradhëtarë!?…

Ku e keni meritën
O ju sundimtarë?
Kur mohohet lufta
E gjaku Shqiptar!?…

Ku e keni pare
Politikanë të nderuar?
Heroi vlersohet tradhëtar
Tradhëtari shpëtimtar!?..

Leni grindjet formale
O të madhëruar sundimtarë,
Nëse nuk ndërroni rrugë
Populli do ju var!

Reagimet tona

Njëri i bije thumbit
Tjetrit patkojt,
Shqipërisë së dashur
Po i vini vargojt!

Ku keni arrit
Politikanë të nderuar,
Kur mohoni veten
Hekurat i keni në duar!..

E çfaj ka populli
I larë me gjak,
Nga grindjet e tuaja
Shkuat në Hagë.

Polikanë të mjerë
Vini gishtin kokës,
Ecni me këbët tuaja
Jo me paterica të Europës!

Mendoni mire e gjatë
Kombi në rrezik
Nga politika juaj
E mbarsur,
nga e juaja intrigë!

Shperndaje ne
Updated: 19 Dhjetor, 2020 — 08:21

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. OU,TËRË HY PROZË DHE POEZI;OH,PËR TY FROZË DHE KOHËVRRI;JU,POLTITIKANË TË SHQIPTARISË;ZU ROLIFIKANË TEK SHKRIPKAVRRISË
  PO NA THËRRET KALAJA SHEKULLORE;PO NA THËRRET SHKABAJA TEMPULLORE;PO NA THËRRASIN MILENIUME SHKULLORE;OR,
  PO NA PELCIN
  TI MË LUME SHËMBULLORE;GURI MBI GURI,NGRITEJ KLAJA;MURI MBI MURI,SHNDRITEJ SHKABAJA;KALAJA E SHKRIPES OH,
  HY DRENORE;
  OUUU,SHKABAJA E SHQIES DYKRENORE;KULLA E NGRITUR,MBI KALA;VRULLA E SHNDRITUR,PRIR SHKABA;LARTË MË LARTË
  O,KALTËRIE
  QIELLI;ZJARRTË,O MË ZJARRTË,VATËRIE DIELLI;ZOGJËT POSALINDUR NË MAJE KULLË QË KALAJE;LOGJËT POSASHNRITUR
  KE SHKABAJE,
  VRULLE TË SHKABASË;NËNË E BABË,DHE GJENË E SHKABË;NDËRMJETËSIMI MES QIELLIT DHE TOKËS;OUUU,PËRJETËSIMI O
  MES DIELLIT
  DHE LOKËS;BREZE QIELLI PRAN KALTRES QIELLORE;RREZE DIELLI PRAN VATRES DIELLORE;DUKE FILLUAR FILLIN GJALLËRISË;
  DUKE TFILLUAR
  TFILLIN E MALLËVRRISË;SHI LOBI MË I PARI,SHKRIP SHKRIPE FARË SHKRIPKAVRRISË;OUUU,TI KOMBI SHQIPTARI ORE SHQIP
  SHQIPE SHQIPTARISË;
  KRYLEGJENDA+HYREGJENDA;QË PËRGJEGJA I ZOTI KËTI DHEU NË TANDEMA;KRYLEGJENDARI+HYREGJENDARI;SHKRIP SHKRIPE MË
  I PARI;OUUU,SHQIP
  SHEIPE SHQIPTARI;PLOT PËRPLOT,ZOT PËRZOT,ZOTI ZOT I TOKËS;MOTI MOT I LOKËS;ME GJERGJA KASTRIOTI SKËNDERBEU OH
  SËBASHKU TANDEMA;
  TEK RRASHKU ME ADEMA;ORE,GJERGJA MË ADEMA;GJERGJA MË ADEMA;HEEEJ OUUU,GJERGJA MË ADEMA!!.MË TË FALA MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.