Preshevë , më trego luginën e lirisë !

Shkruan : Brilant Gashi


Nga Kosova e çliruar kalojmë në Kosovën e robëruar . Jemi mësuar vetëm me fjalët “Robërues të vetes sonë”! Tani kemi të bëjmë me armikun e vërtet tonin , armik lakmia e së cilës nuk do të ketë fund kurrë . E falëm Kosovën më 1878-1912 me pikëllimin e përzier me gjakun e popullit vendas .
 
E falëm apo na e morën me zor ? Cila është e vërteta ? Atëherë nëse e morën me zor me ndihmën e atyre që quhen “Fuqitë e mëdha” nuk do të mundeshim të bënim asgjë për t’i rimarrë ato toka , të cilat na takojnë vetëm ne .
Tanket dhe gjithë ajo artileri e rëndë e armikut si dhurata të sjellura nga “Nëna (e tyre) Rusi” nuk do e ndalnin hovin e tyre për depërtime të mëtutjeshme në Kosovë e sidomos në zonat Preshevë-Medvegjë-Bujanoc .
 
Nga Kosova jonë e çliruar por e ndarë nga nëna e vet , në një pjesë lindore të Kosovës të robëruar nga armiku sllav . Sa më vjen keq në shpirt kur ato bijë nënash na thonë “E harruat Preshevën . Na harruat ne”, dhe në atë moment i kërkoj atdheut dhe zotit të madh që të më jap energjinë e duhur të më dëgjoj e gjithë Presheva me fjalët “S’iu kemi harruar , por mos harroni edhe ju të bashkoheni shpirtërisht . Më pas të bëjmë bashkim-vëllazërim me Shqipërinë” .
 
Ah Lugina e Preshevës , lugina e trimave të vërtet për të shpëtuar shtëpitë dhe të jenë mburoja prej çeliku për familjen . Ndërkohë shqiponja e zezë jeton tek çdo ushtar i Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë , Medvegjë , Bujanoc . Nuk ndërrohet në asnjë mënyrë simboli kombëtar sepse për këtë kanë dhënë jetën edhe trimat e kësaj ushtrie .
 
E shkruaj këtë shkrim duke bartur vuajtjen , dhimbjen dhe plagët e shqipeve që jetojnë në Preshevë dhe në zonat e tjera shqiptare , por që tani janë nën pushtimit e shtetit gjak-pirës .
 
Dëshmorë pas dëshmori ra për ty oj Kosovë Lindore . Kur do të rilindësh edhe njëherë , sa dua të dëgjoj një përgjigje nga ti . Pse mban mitingje , të cilat i kushtohen presidentëve që s’na duan të mirën . E kam fjalën për një president të “sëmurë në kokë” siç është Rexhep Tajip Erdogan ? Pse bëheni robër të dy armiqëve njëkohësisht (?)
 
Viti 1999-2001 dhe UÇPMB kanë një histori të përbashkët . Eshtë ose janë vitet kur shqipet e kësaj ushtrie ishin të gatshëm për vet-flijim , për të rënë dëshmorë , për të qeshur dhimbjen , për të qarë lirinë . Shqiptarët e Kosovës trime kanë bërë një kthesë që duhet të shkruhet me shkronjat Kuq e Zi në librin e bekuar të historisë shqiptare .
 
Errësira nën pushtimin e armiqëve ishte por edhe do të jetë një mësim shumë i madh për ne ose nëse nuk e mësojmë këtë mësim , atëherë do të jetë e vështirë që ne të çlirohemi . Nuk dua edhe një shtet tjetër shqiptar por dua që të bashkohem me Kosovën dhe Kosova e Isa Boletinit të bashkohet me Arbërinë e Gjergj Kastriotit .
 
Për mëmëdheut , për lirinë që gjendet në Preshevën dua të bëj bashkim ose ndryshe as ilaçi më i mirë nuk do të kryej punë për të hequr dhimbjen e madhe të Kosovës . Vetëm të bëhet një pikë e bardhë në qiellin e zi e të robëruar shqiptar nga sllavi i poshtër ! Atëherë do të ketë shpresë për shqiptarët .
 
Le të bëhemi zotër të Ballkanit , por vetëm me shkrirjen e trojeve shqiptare në një shtet së bashku me Preshevë-Medvegjë-Bujanoc .
 
Preshevë , më trego lirinë e vërtet që t’a tregoj bashkimin e vërtet , zgjimin e vërtet do t’a bëjmë atëherë kur t’a marrim vesh që shqiptari ka vëlla vetëm shqiptarin me plis të bardhë me veshjet e bukura kombëtare : Me tirqit e burrave dhe xhubletat e grave-burrëreshave pellazgo-ilire .
Shperndaje ne

The Author

Brilant Gashi

Përgjithmonë Shqiptar ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.