Mjekrra stoli per mendjen

Mjekrra

Na ishte njëherë
Në kohë të vjetra
Për burra të mirë
Lihej dhe mjekrra.

E kur e shikoje
Një burrë fisnik,
Me mjekërr të dredhur
Dukej shumë simpatik!

I jepje vlersimin
Se ishte shkenctar
Kur mjekrra i shëndriste
Si ylli në ballë.

Po për çudi
Në këtë shekull të ri
U bë modë nga hera
Kudo të lihet mjekrra!

Më shumë e lënë
Politikanët kokëshkretë
Që t’iu duket vetja
Shkrimtarë apo poet!

Të vetëshpallur politikanë
Surratin të zi e kanë
Për të fshehur maskat
Lënë mjekrrën e gjatë.

Kur dalin në ekran
U duket vetja si Xhan
Si në të ftohtë e ne vapë
E kanë mjekrrën si cjap.

O njerëz mjekër gjatë
Mendoni ditë e natë
Se fëtyra me lesh nxirë
Nuk ta shton bukurinë!

Nëse doni simpati
Mbushni mendjen me dituri
Fëtyrën e zbukurohet me drejtësi
Jo me leshra bardhë e zi!

Shperndaje ne
Updated: 28 Mars, 2021 — 07:42

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. MJEKRRA STOLI PËR MENDJEN; TJERRKA FOLI GJERË TRËNDJEN; MJEKËRRA TERË MUSTAQE, HJERRKA PËR TRUPAQE; PËRPARA ISHTE
  KODË, BETIMI NË MJEKËRR DHE MUSTAQE;TËRGARA KISHTE MODE, RENDIMI QË TJERRKE PËR T’PRURË LAQE; PORSI,HORRZI; QË ME
  KALIMIN E KOHËS; SE MË FALKRIMIN E MOHËS,TROHËS; BESIMI NË MJEKËRR E MUSTAQE; PËSIMI QË HERRKË PRUR PAQE;OOOJ ME-
  LAQE,MOOOJ HELAQE; DUKE KEQPËRDORË MJEKËRR DHE MUSTAQE;KUKE DREQPËRKORË HJEKËRR SKURËPLAQE;SE MJKERRA NJERUT OUH,
  NUK IA NDËRRON KARAKTERIN AS BURRËRINË; NUK IA SHTON BUKURINË; AS DIJËN, AS PRIJËN; DHE, KUR BABGJYSHI I IM VITET
  1956/59 KUR SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE ME RINGJALLËJEN E MARRËVESHJES SERBO JUGOSLLAVI-TURQI,TEK KISHTE PLAN PËR
  SHPËRNGULJE ME DHUNË TERË SHQIPTARISË,NGA TROJET SHQIPTARE ME DHUNË TË RIROBËRUARA,RIOKUPUARA;PËR SHPËRNGULJE MË
  MASIVE,MARRËZIVE;DHE,KUR NË TURQI VREJTI SE,GADI GJITHË BURRAT MUSLIMANË ME MJEKËRRA E MUSTAQE,NJERIU FITONTE NJË
  BINDJE SE JANË BURRA TË SINQERTË DHE TË DREJTË;POR, U VERTETUA SE GADI TERË BURRAT MUSLIMANË NË TURQI ISHIN SHUMË
  TË PA SINQERTË,RRËNCA,DALAVERËGJI,TË PA FYTYRË DHE TË PA MORALË; EDHE,AI U BETUA;RANË TURQIT MUSLIMANË O MI KANË
  GËRRDITUR MJEKËR DHE MUSTAQE;OUH,PËRJETË TË JETËS,KURRË NUK I KA LËSHUAR,AS MJEKËRR AS MUSTAQE!!TË FALA MANI,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.