KËNGA E ËNDRRËS SË MURUAR – DER SONG DES MURALDREAM

KËNGA E ËNDRRËS SË MURUAR

( Poetit, Atdhe Geci )

Atdhe Geci,

poet i rrëkesë së gjakut dhe
vesës së luleve,
i ëndrrës së muruar
dhe, ah, dhimbjes së bukur,
i ofshâmës së atdheut dhe
Poet sallonesh të frakut të zi,
i kujtesës së ndaluar
dhe heshtjes së varreve,
i dashurisë fluturake dhe
shiut, i shiut të vjetër, të trishtë…


Poet i pritjeve të muzgëta
dhe i takeve që s’vijnë,
i lirisë së pazot dhe fëmijës
në udhë bote,
kryengritës kundër zotave
tokësorë
dhe i lutjes për mrekullinë tek humbet
në udhëkryq,
poet i lumnive të vogla
ngujuar në Urnën
mbi komodinë dhe
agut kur dielli mungon…
Poeti i vargut mnerisht të bukur
t’besës së prerë dhe
pëndesës mashtruese
në Altar,


poet i udhëtimit të shkronjave
drejt zemrës
dhe qiellit të mugët,
zogjëve shteghumbur
ndër rè e stuhira dhe korbave të zisë,
pastaj…ngaherë…
Poet i Fjalës së Muzës që, ah,
ndonjëherë, mëkaton…
dhe pra, këndoje këngën
e ëndrrës së muruar,
ti, përjetësisht poet kryengritës
i Dhèut të Arbërit!…


Rexhep Kasumaj,

Berlin, mesfror, 2021

Übersetzung: Deutsch

(Poet, Home Geci)

Und Geci,
die Frau des Blutstroms und des Taues der
Blumen,
des ummauerten Traums und, ach,
des
schönen Schmerzes, des Fleisches der Heimat
und der Salons des schwarzen Bruders, der verbotenen Erinnerung und der Stille der Gräber,
der Schmetterlingsliebe und des Regens, des alten Regens, traurig…

Der
Herausgeber der Dämmerungserwartungen
und der bevorstehenden Aufnahme,
der Freiheit des Pazot und des Kindes auf dem Weg in die Welt,
Rebellgegen die
irdischen Götter, und des Gebets
für das Wunder an der Kreuzung, der Beat von kleinen Flüssen
in der Urne auf Bequemlichkeit und Aufregung
stecken, wenn die Sonne fehlt…
Der Dichter des
schönen Verses des Abgeschnittenen und des trügerischen
Fleisches im Altar,

Der Vater der
Briefreise zum Herzen und zum Himmel der Muga, die verlorenen Engel unter den Stürmen und die Raben der
Trauer,
dann… Manchmal…
Der Prophet des Wortes des Museums, der, ach,
manchmal, siniert…
Und so singst
du das Lied des ummauerten Traums,
du,
immer wieder der rebellische Held des Erdes von Arberi!…

Rexhep Kasumaj,

Berlin, mesfror, 2021

Shperndaje ne
Updated: 27 Shkurt, 2021 — 12:22

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.