Letërsi Kombëtare: VATRAT TONA

NË VATRËN TIME

Gacat e prushit
i kam mbuluar me hi
nga furtuna,
murlane e veri
të mos m’i fikin
i ruaj gjithnjë
lapsin me vete
e mbaj në gji
shpatën e Gjergjit
per armiqtë e zi
e kam të varur
në Lisin e Madh
prej degve të tij
kam ngritur ledhe,
dhe kam thurur gardh
por kur dua për t’u ngroh
atëherë i ripërtërij
dhe një zjarr në vatër
e ndezi përsëri
gacat e prushit,
me frymë hyjnore
nga mushkëritë e mia,
unë vetë i fryej, që
flaka n’oxhakun e vjetër
të merr udhtimin e ri.
Shperndaje ne
Updated: 10 Prill, 2021 — 00:42

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

1 Comment

Add a Comment
 1. NË MAJE TË KALASË

  VATRAT TONA ME ODET E KULLAVE O,PREJ GURI,
  KALTRAT ZONA NË KODET E VRULLAVE TEJ MURI.

  ZJARRI RRI NDEZUR TIM E FLAKË,HEJ AXHAKU,
  VARRI I MËRDHEZUR TRIME FLAKË PREJ KANAKU.

  PRAN VATRËS ËSHTË ULUR KËMBËKRYQ KRYPLAKU,
  GJAN KALTRËS RESHTË VULUR RËMBËKYQ HYPRAGU.

  MALËSORI NA KËNDON LEGJENDËN OH,ME LAHUTË,
  VALËPRORI SA RËNDON REGJENDËN A,KRAH HUTË.

  N’ODË KULLA MIKRITJA: BUKË, KRYPË E ZËMËR,
  KODË VRULLA PIKNGRITJA DUKE LYPË O,N’EMËR.

  UNA TË NDEZUR TË FLAKËRUARA AUH,ME GACA,
  BUNA QË MËRDHEZUR VATËRUARA ORE,TEK BACA.

  FJALË FJALËS KREJ BURRAVE,MBROJE ATDHEUN,
  IDEALË IDEALËS PREJ GURRAVE,ROJE ATKREUN.

  FRYE AXHAKU SHTEGJËT ME IDEALË GURRËRORE,
  KRYEPLAKU NGA PLEQËT TEK FJALË BURRËRORE.

  BETIME TRIMËRIE TERË BESABESËN SHQIPTARE,
  KENDIME SHKRIPEVRIE VESA VESËN SHKRIPARE.

  ZËRI LAHUTËS TINGËLLON O,KËNGË TRAGJEDIE,
  VRËRI KRAHUTËS VRINGLLON DENGË LAGJEGRIE.

  PIHEJ KAFE, PIHEJ QAJ, MIKU NË KRY VENDI,
  DIHEJ LLAFE, DIHEJ HAJ, PIKU SHTYR RENDI,

  IDEALË IDEALËS,BESA BESË,VETË OH PREKJE,
  FJALË FJALËS,PRESA PRESË,JETË OR VDEKJE!

  NGUROJE VRULLA MURIT NË MAJE TË KALASË,
  MBUROJE KULLA E GURIT RRËMAJE SHKABASË!.

  SELMAN DERVISHI-MANI,NEW JERCEY,USA.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.