Lutfi Coka/Fjalë të urta

Fjalë të urta

1. Agait i pjell edhe kau, jo vetëm lopa

2. Ai që bëhet i urtë si delja, e hanë ujqit

3. Ai që çdo ditë ka një dëshirë tjetër, asnjëherë nuk arrin ta plotësojë dëshirën e tij

4. Ai qe di më së shumti flet më së paku.

5. Ai që di të bëjë lajka, di dhe të shpifë.

6. Ai që di të vjedhë, di edhe të fshehë gjurmët

7. Ai që do të bëhet i pasur, së pari nis të vjedhë.

8. Ai që është i pasur, jep nga teprica, ai që nuk është i pasur jep nga zemra

9. Ai që është në fuqi thotë se din çdo gjë

10. Ai që është shok me të gjithë, nuk është shok me asnjë.

11. Ai që han hudhër nuk e ndien erën e vet, por ia ndiejnë të tjerët

12. Ai që i mbështetet pemës së madhe, gjen hije gjithmonë

13. Ai që ka frike edhe kur ka të drejte, nuk fiton

14. Ai që ka, do edhe më shumë.

15. Ai që kërcënohet, rrallëherë hakmerret

16. Ai që martohet herët dhe ai që ngrihet herët janë të fituar.

17. Ai që me indiferencë i shikon vuajtjet e të tjerëve është sadist

18. Ai që ngutet, çdoherë vonohet

19. Ai që nuk dëgjon miskonjën, se dëgjon as burinë

20. Ai që nuk e do babanë dhe nënën, ai nuk do asnjeri

21. Ai që premton shumë, bën pak

22. Ai që s’bindet, nuk din të komandojë

23. Ai që s’durohet si njeri, s’durohet as si shok, as si kolege, as si bashkëpunëtor e as si fqinj

24. Ai që shpejt dashurohet, shpejt dëshpërohet

25. Ai që shumë flet, gjë në dritë nuk qet

26. Ai që s’punon si burrë, rri e qan si grua

27. Ai që ta bën rrafsh, ka qejf të të dalë kodër

28. Ai që ta do të mirën, të flet, ai që s’ta do, vetëm të shikon

29. Ai që të bërtet shumë të del i mirë në fund.

30. Ai që thotë unë jam unë, një ditë ja vënë hunë

31. Ai që vjedh një vezë, vjedh edhe një buall

32. Ai u martua me të sepse e dashuroi , Ajo e dashuroi atë sepse u martua.

33. Ajo që s’arrihet, duket më e ëmbël

34. Ajo që s’të pëlqen ty të ta bëjnë, mos ua bëj të tjerëve

35. Ara nuk lirohet (punohet) me viça

36. Ariu nuk rron duke lëpirë shputat

37. Armiku i vjetër kurrë s’të bëhet mik i mirë

38. Armiku, kur mori lapsin në dorë, si deshi shkroi

39. Armikut mos ia trego të vërtetën

40. Armiqtë e shumicës së njerëzve janë ata që nuk u japin gjë atyre

41. As hasmin mos e pafsh pa punë

42. As me miq e as me armiq, gojën mos e fëlliq

43. As ujë mos pi në krua te pushtetit

44. Ashtu qoftë e sherr mos qoftë

45. Asnjë dashuri nuk është e sinqertë, përveç se dashuria për ushqimin.

46. Asnjë shtëpi nuk të kënaq si e jotja

47. Asnjeri nuk njihet profet në vend të tij.

48. Ata që kërkojnë gjithnjë të kenë të drejtë, gati asnjëherë nuk kanë të drejtë

49. Ata që vdesin duke dashuruar janë dëshmorë.

50. Atë derë që s’e hap çelësi, e çel paraja

Shperndaje ne
Updated: 28 Tetor, 2021 — 00:41

The Author

Coka Lutfi

Mesues matematike me UShTPunon si mesues mstemstike ne shkollat e mesme. Shkollen e mesme Pedagogjike Shkoder.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.