Atdhe Geci: HYJNITË E SHTËPISË

HYJNITË E SHTËPISË
Shqipëria pellazge u lind nga bima e shqipes
nga e ëmbla dashuri për gratë e për familjen
nga alfabeti 15 mijë vjet pellazgo – shqipëri
u lind kur i gjithë Mesdheu ishte vendi ynë.
Çami kudo që ndërton veten e quan, Çamëri,
veten e quan pellazg, ilir, epirot dhe shqiptar.
Çamët në Çamëri dhe gjithandej Epirit, në
pjesët e shtëpive të tyre me shikim nga lulet,
në dhomë i kanë nga tri dritare; një dritare
për Shqipërinë, një dritare për Dardanin, një
dritare për Iliridën, Preshevën dhe Tivarin.
Çami, vetë e përditëson Shqipërinë në shtëpi.
Epiri dhe Iliria kanë ditur të bëjnë lufta, edhe
kur vendi ishte i kërcënuar e i digjej shtëpia
shumë fushëbeteja e lufta na i vodhën grekët
Shqipëria e lindur në foletë më me perëndi
u kthye në shtëpi te letra e shkruar e Thotit.
Hyjnitë e shtëpisë s´janë një, por janë disa;
Thoti, Zeusit, Apolloni dhe Naim Frashëri.
Shqipëri, nxirre zërin e gjitha kohërave e fol
thuaje fjalën që e di, mos e mbaj të fshehur
gjysmë e atdheut fqinjët na e kanë pushtuar
e ardhmja s´vjen pa guximin e gjithë kombit!…
Atdhe Geci – Dortmund, Gjermani, 2021
Shperndaje ne
Updated: 26 Dhjetor, 2021 — 11:27

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.