Letërsi Kombëtare: Kasam ShAQIRVELLA- “NA THËRRET EPIRI”

HERONJVE TË GREQISË
(arvanitëve dhe çamëve)

@Kasam Shaqirvella

Shumë Zervas…
njohu Çamëria
që ia vranë e therën
me mijë bij e bija
e të mirat materiale
dhe pasurinë…
ia grabitën e plaçkitën
pastaj ua dogjën shtëpitë
i dëbuan nga vatrat shekullore

në rrëshqitje si t’ishin orteqe bore.
*
Por nga ana tjetër
veprimet e tij me shokë,
janë fytyra e vërtetë
e shtetit të Greqisë
por e tonës tokë…
e cila pavarësinë e vet
e fitoi me gjakun e derdhur
të çamëve dhe arvanitëve,
një popull autokton,
me një gjuhë e me dy fe,
i mbirë prej kohësh
në Thesprotinë e lashtë,
t’shtrirë deri në Akarnani
e që rranë për të vetin atdhe
por që u mohuan gjithmonë
jo vetëm nga të tjerët
por mbase edhe
nga ne të mjerët që,
si të huaj i pamë, e
asnjë fjalë të vetme,
në nivel shteti,
më nuk e thamë..?!

© Kasam ShAQIRVELA

Shperndaje ne
Updated: 30 Dhjetor, 2021 — 19:01

The Author

Kasam SHAQIRVELA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.