Letersi Kombetare: PËRDITËSIM I DASHURISË

PËRDITËSIM I DASHURISË – poezi nga “Kanuni poetik” i riu
Në Kodër të Brijës në Roganë
një kaçubë më ka pas thënë
jam e vogël e kam pak shtat,
vesë prej barit pijë çdo natë!…

Atdhe Geci

Ndodhem  tek  Shkëmbi  i  të Vjelave
aty ku perëndia shikon me emocione
këtë bukuri të bekuar të Dardanisë.
Hapat e erës nëpër gjethe të pemëve
e lajmërojnë një ditë vërtetë të bukur,
ditë, me tinguj dhe muzikë të gjelbër
ditë me kitare të zemrës e të shpirtit.
Fjalët e dashurisë janë ato të lashtat
të njëjta janë prekjet dhe përqafimet
drama dashurie ne kemi vazhdimisht
dashuritë bëhen si në kohët e antikës
gratë edhe sot zhvishen me ngadale
këmishë e Ilirianës shumë më pëlqen
me të zemra ma do që të përqafohem
Nuk i gjej mangësi rritës në Roganë
gjak dashurie më pikon në kraharor
një ushtimë gurësh ngrihet nga toka
nga një luftë e ashpër e gjithë qenies
Të jesh poet do të thotë të bësh art
dhe të kesh fuqinë të krijosh këngë
Takimet me dashuri janë të ëmbla,
janë përditësim dashurie për Atikën
Nga e çdoditshmja i mbushim kupat
që të mos biem në vetminë e pafund
puthjet e ditës së sotme mos i leni
për nesër, të dashurosh do të thotë të
lindësh, Rogana frymë e ka krijimin,
përpjekjen për të kaluar në vepra,
unë nuk di a keni kohë të dashuroni
Roganë do të thotë, të krijosh për të!…
Një përmendore e shquar është koha
fara e të vjelave të kallinjve t´gjelbër
kultura e të mbjellave për të korrat
udhëtimi nëpër një botë më tokësore…
Asgjë s´ka më të përjetshme se gruri
s´e fruti i mollës nëpër arat me plisa
Roganë, je pjesë e procesit arbëror
je bukë dhe mollë, lule dhe kumbull
je frymëzim për përditësim dashurie.
Atdhe Geci – Dortmund, 2021
Shperndaje ne
Updated: 30 Dhjetor, 2021 — 19:22

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.