Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – Ndjek udhën e zemrës dhe të shpirtit

THELËS NGA FSHATI FQINJ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Në Roganë,shpirti im ëndërron më tepër se
në çdo vend tjetër, ëndërron me lulet nëpër
livadhe, me hijet e pemëve dhe të zabeleve,
me „Lulet Arka“ dhe, me “Kodrën e Brijës”
dhe, me mallin e të dashurës sime, Thelës.
Thela, Ky ëndërrim i imi është një kujtesë 
një ndërmendje e ardhë nga ato të prushit
një kremtim me fletë të mollës e të kitarës
shpirt, në çdo stinë të vitit je qershi e kumbull!
Roganë, nëpër çdo shtëpi je gjuha shqipe,
je shkronjë motër e gjithsecilës germë, je
dashuri dhe forcë, je mbamendje kohërash
gravitet, përqafim dhe përmallim i pafund.
Zemër, unë i rashë kryq e tërthor Evropës
njoha vende, popuj dhe shumë kultura, por
dashuria që ti më dha është udha që ndjek
Roganë, krijo bombën e dashurisë, armën
kundër të gjitha urrejtjeve! Ndjek udhën e
zemrës dhe të shpirtit, çliroje vetveten nga
mbetjet e së kaluarës e nga mbetjet tribale.
Thela, je indi i së bukurës në qenien time,
je dardane, ilire, pellazge, je e dashura ime
Roganë, dashuria është e para dhe jo fjala,
I thoja Thelës, mikes sime nga fshati fqinj
Shpirt, vetëm me ty libri më bie nga duart!…
Atdhe Geci – Dortmund, Gjermani, 2022
Shperndaje ne
Updated: 27 Janar, 2022 — 20:09

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.