Atdhe Geci – Cikël poetik nga “Kanuni poetik” I dhe II

 
F A M I L J A R E – Cikël poetik nga “Kanuni poetik” I dhe II
Bujk  ishte   babai  im
dhe bujkeshë mamaja
por shtypja ata i vrau
dhe jeta shumë e rëndë
Në jetën e tyre t´ashpër
Në jetën e tyre me verë
ata përbënin një frymë
për ta mundur shtypjen
Mamaja vdiq më herët
babai  vdiq  më  vonë
në  të  tëra  ato  beteja
prindërit qenë fitimtarë
D R U N A R I
Tërë ajrin e atdheut tim
që erërat e shpërndajnë
është pasuri e natyrës
një prodhim amë i tokës
Dielli që ndritë atdheut
që ne sot e konsumojmë
është pasuri e të gjithëve
për një jetë më të begatë
Tërë rilindësit e kombit
që Prishtina i këndon
janë  yje  të  Tiranës, të
Preshevës  e  të Tetovë.
YJET NË KOPËSHT
Është natë dhe qetësi nate
toka kudo fle si përendeshë
kraharorin e kam plotë ditë
ëndërrat shtyhen për ëndërr
E mbaj në mend një takim
dhe pjesë tjera të atij takimi
përqafimi ishte i zjarrt, pas
puthjes bëmë shfaqjen tonë
S ́di sa jam e lumtur. Burri
që më deshi më tha “të dua”
këtë jetë unë e kam për vete
pas puthjeve unë dhe jepem!…
A U R O N I
Nga tërë vendet që ka bota
s ́ka më e bukur s´e Rogana
sa herë dielli bie n ́ katund
rrezet dielli i sjellë me fund…
Në Guramel dhe Frakamen
hapet gjithësia e fshatit tem
që nga toka gjer në qiell
e tërë Rogana e ka një diell.
Në vendlindje është sheqer
dielli luleve u jep e u merr
në Roganë pema  ka  stinë
gjethi në degë çel me rimë!…
Atdhe Geci – Dortmund, 2022
Shperndaje ne
Updated: 19 Mars, 2022 — 04:12

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.