Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci: “Kanuni poetik” I dhe II

Dhjetë poezi nga libri, “Kanuni poetik” I dhe II
Roganë, e bukura Atdheut
do doja të dehesha me ty
me ngjyrat e diellit tënd
me flakët e mollëve tua
2
Në një ëndërr me pellazgi
Homeri më mori për dore
që të më tregonte Trojën
kryeqytetin e Dardanisë
3
Pyes, nga na vjen dashuria, ku mund të ngec
kush e ka zemrën aq të ligë e të shtjen mbi
dashnorët, mbi ata që e duan fort njëri tjetrin.
4
Nëse ne marrim anën e duhur në histori
shqiptarët për fitore do të kemi një
bashkështet shqiptar dhe një flamur!…
5
Epërsia shkrimit ndaj të folurit me gojë
vazhdon pandalshëm dhe pa ndryshime,
është vështirë t´ua afrosh të tërve librin
porosia e librave s´kuptohet pa i lexuar!…
6
Librat janë zogj të mendimeve
flatrat e tyre shpërthejnë orbitat
Me diell librash s´matet asgjë
vullkani është i vogël para librit
7
Kosovë, epikja Ilirisë
edhe në kohën tonë
po ajo Trojë shkilet
po ajo Trojë digjet
po ajo Trojë tymon…
8
Dashuria është e të gjithëve
dashuria është e të gjithave
këtë ma thoshte sot mikja
tek shëtisja me të Prishtinës
9
Shqipja s´ka pse të frikohet
nga prejardhja pellagzo-ilire
e vërteta është materje, atom
është grushti që e do të tijën…
10
Nga të gjitha gjësendet në botë
vetëm libri flet dhe bën dritë,
vetëm libri mbushë të vërtetën,
e shtatëzënë lë lirinë e shkelur…
Shperndaje ne
Updated: 1 Maj, 2022 — 06:19

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.