Letërsi Kombëtare: Atdhe Geci – O N H E Z M I – emri i vjetër i Sarandës

 
O N H E Z M I – emri i vjetër i Sarandës
Nëpër librat e qytetërimit të atdheut tonë
Onhezmi është qytet diell, det, udhëtim
 
është port lundrash e me valë t´prajshme
ulli i bardhë me një emër që nuk shuhet.
Onhezmi, perla e Jonit dhe e Adriatikut
shtëpi e kishë i ka në zemër të shkambit
qyteti hijeshon me flutura limoni dhe të
portokallit, me bimë qipshte të Arbërisë.
Onhezmi është qytet me frymë muzash
nga qendra e qytetit e deri në Gjashta, ai
është qytet identitet, Shqipëri nga fundi
i detit e deri në tavanin e pafund kozmik.
I mbushur me frymë arbërore të Zeusit,
I mbushur me frymë arbërore të Gjergjit
I mbushur me frymë arbërore të Naimit
ndjenja për jetësoren dhe për të bukurën
për sensualen në jetën e përditshme,dhe
dashurinë që mbushë djepat me fëmijë,
është gjë e bime në gjakun e Onhezmit.
Odiseja këtu e gjeti udhën për në Itakë,
në Onhezmë ai e mori pak Trojë për vete,
mori këngë e valle të Onhezmit, fjalë
 
pellazge të shqipes së folur e të shkruar,
se shqip këndonte me shokë Odiseu ynë.
I veshur me këmishë dhe me fustanellë,
me plis nga plisat e bukur të Çamërisë,
me armë si të Aleksandrit dhe të Pirros
në Onhezmë ai shtroi udhën për Trojë,
udhën për Janinë, Selanik dhe Prevezë,
udhën për Dodonë, Atikë dhe për More
udhët për të gjitha Itakat pellazgo-ilire.
Në Butrint Odiseu gjeti Shqipërinë e tij,
gurin që flet gjuhën e gurëve të arbërit
gjuhën e qytetërimeve historike të artit
gjuhën shqipe të Zeusit dhe të Homerit.
Në Onhezim Thoti e kishte një shtëpi,
aty ai i mikprite perënditë e shqiptarve
për një kafe me lule manxurane e raki,
Në Vlorë Odiseu e kishte një të dashur,
Ipja thotë, shpirti fryn aty ku ka dëshirë
Vlorës, ia hoqën emrin tek Homeri, që
Penelopa të mbetet e vetmja grua e tij!…
1 . Onhezmi, emri i vjetër i Sarandës
Atdhe Geci – Nga “Kanuni poetik” I dhe II
Shperndaje ne
Updated: 10 Maj, 2022 — 05:06

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

1 Comment

Add a Comment
  1. www.mentealternativa1.blogspot.com dhe www.whale.to

    Publik!
    Duhet te lexoni faqen whale.to per te kuptuar se ca po ndodh ne dietet e sotme.

    Por edhe faqen mentealternativa1.blogspot.com per te kuptuar me shume.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.