Letersi Shqiptare: Kasam Shaqirvela – NJI JETË TUE GËRRMUE

MINIERAVE…

Nga Kasam Shaqirvela

Qe besa, një kohë fort të gjatë
ashtu sikurse një minator
minierave jetësore, thellë në tokë
ua kam vënë timin kraharor.

Labirinteve e tuneleve të jetës
vdekjen mbajtur si një qafore
trastë mbi shpinë normat e vetes
hallet fëmijërorçe të kapnin për dore.

Nuk reshta së gërmuari xehe
jo përherë nxora metal fisnik
por kurrë vetes nuk i lejova dehje
realitetit dhe vertikales i ndejta besnik.

Gërmova sa e sa male dhe kodra
por xehe rrëmova jo dhe shumë
u druajta se mos bëheshin lodra
dhe mëpastaj të hidheshin në lumë.

Ato që mbetën dhe u sistemuan
ndër biblioteka tani do të flenë
të paktën për ata që leximin e duan
sepse, nuk ka më kush i blenë…!?

Nga Kasam Shaqirvela

Shperndaje ne
Updated: 22 Maj, 2022 — 05:43

The Author

Kasam SHAQIRVELA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.