Letërsia Kombëtare: Kasam ShAQIRVELA- S’KA ÇARE PA U BASHKUE

Poezi nga Kasam ShAQIRVELA

PENË E PUSHKË T’I BËJË NJË

Po mundohem me tru e trup
Për të bërë aq sa mundem
Penë e pushkë t’i bëjë një
Edhe plagët e çjerrura shtigjeve
Për me i shëruar vetë..brigjeve
Me fije shprese për t’ i arnuar
Kalvareve tona mbi shpinë ngarkuar
Që breznive tona në ardhje
Ardhmëria të mos u ngecë
Po t’u vijë përherë me zbardhje
Dhe vetëm përpara le t’u ecë…
As të mos bien ne dorë të huaj
Se më shpirti të mos u vuaj
E unë këtë punë e kam me ashk
Dhe po ju them se dua për t’i parë
Të gjithë shqiptarët të bëhen bashkë
Asnjëherë më të mos jenë ndarë
Nga turku, greku apo dhe shkjau
Dhe ju o shqiptarë të mirë
Që dejve u rrjedh gjak ilir
Mos u bëni qole e tjetërkujt
Mos lejoni tjetri me ju me luajt
Por njëri-tjetrin ta doni me ashk
Se ne, s’kemi çare pa u bë bashkë!

@Kasam ShAQIRVELA

Shperndaje ne
Updated: 16 Qershor, 2022 — 06:11

The Author

Kasam SHAQIRVELA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.