Letërsi Shqiptare: Atdhe Geci – Z E M Ë R G J E R Ë S I A

Z E M Ë R G J E R Ë S I A
 
Këtë mbrëmje me ty do ta shkruaj në
kujtesën time, si një natë të veçantë
si një natë pranvere me stuhi dhe si
një dritë vetimash të pashprehshme
Midis dy zambakëve të kopshtit tim
nata kishte zbritur me yje hënat e saj
hijeve të natës u pëlqejnë puthjet në
natë, hënat jo rrallë shkruajnë poezi
Një ëndërr e trishtë ka hyrë në mua
dhe bredh flakëve të gjumit të natës
pa i thënë s´e jam i dashuruar, por,
zemra disa vendime  i  merr  vetëm!
 
Më quaj udhëtar i dehur udhëtimesh
ëndërrimtar prehjesh  që  muzat ma
dhanë, ti çast i nderuar i këtij takimi
s´ di pse aq përvlueshëm më trazon.
 
Me çaste poeti është një i zemëruar
ëndja e do që t´i thyej xhamat e një
nate, poeti është adhurues zemrash
me vargje  ai  i  hap flatrat e këngës
Atdhe Geci – Prishtinë, 22.o6.2022
Shperndaje ne
Updated: 9 Korrik, 2022 — 00:03

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.