Atdheu ynë kërkon denbabaden tokën e saj, Epirin pellazgo-shqiptar, Çamërinë!

SHQIPËRIA ËSHTË MË E MADHE SE SHQIPËRIA

Republika e Çamërisë është një lindje e vështirë e dhimbjes shqiptare. Ajo s´është bimë gjaku qindra vjeçare, por bimë gjaku mija vjeçare.

Republika e Çamërisë, e lindur më 30 tetor 2016, ka urtësinë e Zeusit, Thotit, Pirros, Platonit, Aristotelit, urtësinë e Eskilit të Pandarit, të papa Eleuterit, e Dora D´Istrias, të Hasan Tahsinit e të Musa Demit dhe, urtësinë e tre shenjtorëve të kombit; Samiut, Naimit dhe Abdyl Frashërit.

Republika e Çamërisë në Kushtetutën e vet ka urtësinë e Gjergj Kastriotit, urtësinë e Rilindjes Kombëtare, si dhe urtësinë e gjithë të rënëve çamë dhe arvanitë, që me gjakun e tyre ruajtën bimën e gjakut të vet.

Diellit në Greqi mund t´i ikën dritat, por Republikës së Çamërisë kurrë jo.

Me shpalljen e Republikës së Çamërisë, më 30 tetor 2016, -më thotë Kristoferi, një burrë rreth të 50-tave, Republika e Çamërisë u fut në histori me tërë identitetin e saj shqiptar. Anëtarësimi i Republikës së Çamërisë në Organizatë e Kombeve të Papërfaqësuara, në kuadër të BE-së dhe OKB-së është një shtysë

historike për popullin çam dhe arvanit, për Çamërinë e pushtuar nga Greqia. Shkrimtari Albert Kotini në librin e tij „Çamëria denoncon“ shkruan: „Greqia pa gjakun shqiptar mbetet pa heronj kombëtar“.

Lëvizja Kombëtare për Pavarësinë e Çamërisë në çastin e duhur, do të dalë me ca kërkesa të thjeshta për të organizuar protesta për ndërkombëtarizmin e Çamërisë, Çamëria Republikë. Protestat do të organizohen në tërë Evropën e më gjerë. Ajo ditë nuk është larg.

Arta më thotë: „Çamëria s´lypet, Çamëria merret“!

Republika e Greqisë duhet ta njoh Republikën e Çamërisë. Atdheu ynë nuk kërkon tokë të Greqisë, por, tokën denbabaden shqiptare, Epirin pellazg-shqiptar, Çamërinë.

Shqipëria është më e madhe se vetja saj. Tërësia tokësore e Shqipërisë me tri Republikat shqiptare: Republikën e Kosovës, Republikën e Iliridës dhe Republikën e Çamërisë shtrihen në një sipërfaqe prej 104 mijë kilometra katrorë, tokë, ujëra dhe det, duke krijuar bashkështetin shqiptar në madhësinë e vet natyrore.

Atdhe Geci- Onhezmë (Sarandë )

16.07.2022

Shperndaje ne
Updated: 20 Korrik, 2022 — 04:22

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.