KRYEKËNGËS SË ÇAMËRISË

Pesë vjet të Kushtetutës të Republikës së Çamërisë dhe Himnit të Çamërisë.

KRYEKËNGËS SË ÇAMËRISË

Çamëri tokë pellazgjike

Pallë  Epiri në lashtësi

Je stërgjyshe e shqiptarëve

Në Dodonë e Iliri

Gjokset tua të përgjakura

Drejt fitores në lavdi!

Sot, më datë 09.09.2017, kemi një lajm shumë të rëndësishëm për kombin, e veçmas për Çamërinë. Qeveria e Republikës së Çamërisë, pas zgjedhjes së Qeverisë së Re, për herë të parë, realizon dy vepra historike:

Kushtetutën dhe Himnin e Republikës së Çamërisë. Të dyja këto vepra janë realizuar për mrekulli e me nivel të lartë cilësor.

Himni Kombëtar i Çamërisë është një Kryekëngë, marsh liriko-epik – ka linjë melodike të ëmbël, e po aq është kumbues e evokues ndaj historisë çame. Në të gjitha vargjet e himnit koncetrohen kulmet e historisë sonë, tragjedita çame, ideali kombëtar i saj…

Evidentohen plagët shekullore, „Gjokset e përgjakura të Nënës Çamëri“ që mëkojnë këngën shqiptare në këto brigje. „Toka çame është e bekuar dhe e uruar, – thotë himni, prandaj ajo është dritë e Shqipërisë“.

Poeti Atdhe Geci në bashkëpunim me kompozitorin Izet Kallaba, solisten Ylberina  I. Avdyli, dhe dy veprimtarët kombëtarë – Bekim Bytyqin dhe Xhevdet Hajdarin – janë relizatorët e këtij Himni madhështor për Çamërinë.

Himni Kombëtar i Çamërisë të rrëmben, të deh me atdhetarizëm,

të frymëzon për idealin e drejtësisë dhe aspiratën e Kombit tonë

të Unifikuar.

Është kuptimplotë fakti që këtë himn e realizuan një grup shqiptarësh nga Kosova dardane, çka do të thotë: skaji verior i kombit tonë i këndon skajit tjetër jugor të atdheut… e kjo tregon se dielli ynë etnik sot është në zenitin e tij.   

                                                                

Idajet Jahaj, shkrimtar

Hollandë, Hagë, 09. 09. 2017

HIMNI ÇAMËRISË

 

Çamëri tokë pellazgjike

Pallë  Epiri në lashtësi

Je stërgjyshe e shqiptarëve

Në Dodonë e Iliri

Gjokset tua të përgjakura

Drejt fitores në lavdi!

Refreni:

Çamëri vend i bekuar

Plot me vuajtje e histori

Çamëri vend i uruar

Ngrite flamurin kuq e zi

Ti je gjaku i Janinës

Ti je dritë e Shqipërisë

Plagët tua shekullore

Ndritën zjarrin e lirisë…

Këngët tua nuk shterojnë

N´zemrat tona të rinisë

Refreni…

Çamëri vend i bekuar

Plot me vuajtje e histori

Çamëri vend i uruar

Ngrite flamurin kuq e zi

Çamëri fole shqiponjash

Brinjët tua i ke shpatë

Jatagan mbi fustanella

Vendit tonë i dalim zot

Mëmëdheu po na pret

Gjithandej deti buçet,                  

Çamëri, e jona Çamëriiiii!…

Tekstin; Atdhe Geci,

Muzikën; Izet Kallaba,

Soliste e Himnit:

       Ylberina I. Avdyli

        p.sh. Himni Çamërisë me zë gjendet

       në Yoo Tube në disa adresa; ikv.at

Shperndaje ne
Updated: 16 Shtator, 2022 — 15:50

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.