Letërsia Kombëtare: KUJT ME I FOLË

Autor: Kasam Vela

PO S’NGRIHEMI VETË

Ç’ke bre burrë qe po rrin mendue?
E s’po na i thue veçse dy fjalë
Aj shpirti jot mos asht ligshtue
Apo zemra jote nuk i len me dalë.
*
Kujt me i folë, cilin me mallkue
Pse Atdheun t’vetëm e kanë lanë
Por ti “rrno, o për me kallxue”..!
Se ket dhuratë kush na e ka dhanë.
*
Ne n’gracka t’huja biem fort lehtë
Dhe shofim ngusht se s’mujm ma gjanë
Po s’grihemi vet, s’na ngrenë as fletë
Do t’mbetemi jetimë me babë e nanë?!

© Kasam VELA

Shperndaje ne
Updated: 19 Nëntor, 2022 — 21:26

The Author

Kasam SHAQIRVELA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.