Opinione : Fahri Xharra – Serbine e krijoj rusia dhe turqia

Serbia si shtet u krijua me ndihmën e Rusisë dhe të Osmanëve , së pari si vilajet rreth Beogradit në vitin 1830
Ja se si u krijua Serbia si e shihni në hartë:
1.VOJVODINA iu dha Serbisë me 1918, kur u shkatërrua Austrohungaria
Në vitin 1945 , sipas vendimit të Konferencës së Jaltës, të gjithë gjermanët dhe hungarezët u debuan nga Vojvodina si bashkëpunëtor të nacizmit
2. TIMOKU, Shope iu dhanë Jugoslavisë sepse bullgarët ishin bashkëpunëtor të Nacizmit.
3.SHUMADIA, Toplica,
pas Kongresit të Berlinit 1878.
3.Rashka( Sanxhaku), Kosova, pas Konferencës së Londres 1912.
Kosova mbeti ndër Serbi pas 1945
Por, edhe pse mbetëm ndër Serbi nuk guxuan të na dëbonin sipas vendimit të Jaltes, sepse e kishim Lëvizjen partizane.
Serbët gjetën pas luftës së dytë botërore,menyra tjera me shpergulje “të buta” duke na çuar në Turqi me vetdëshirë.
Me vetëdeshirë e them me mashtrime fetare.
E kam një krenari që në atë valë shpërnguljes nga Gjakova nuk shkoi as një familje.
 
Foto e huazuar: Abdulla Mehmeti
Shperndaje ne
Updated: 19 Shkurt, 2023 — 13:04

The Author

Fahri Xharra

2 Comments

Add a Comment
  1. www.mentealternativa1.blogspot.com dhe www.whale.to

    Edhe numri i popullsise se serbise eshte me i vogel se sa e deklarohet.

  2. PANONIA ILIRE
    Nocioni Vojvodina ështe artific, ose fabrikat. Vetëm kur referohemi dokumenteve politike, të përdorim emërtimin e rremë Vojvodina. Nga kënvështrimi aktual dhe hisorik, goja jonë do artikullojë nocionin burimor
    Fusha e Panonisë, ose e Banatit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.