Letërsia Kombëtare: Atdhe Geci- SHQIPËRIA, SHTATZANË ME HISTORINË

S´ka Shqipëri pa mision kombëtar

as Kosovë pa Shqipëri dhe Çamëri

as Shqipëri të lashtë pa të sotmen

as bashkim shqiptar pa tëra pjesët!

Perëndi, kurrë mos u kthefshin më

në ideologji vrastare të së kaluarës,

as duar që e shkretuan Shqipërinë,

as qeveri që n´pranga e lidhën lirinë!…

Atdhe, je toka dhe qielli shqipeve

liria i takon të gjithë shqiptarëve.

Pyes, kur do ta pranojmë origjinën

pellazge, ilire , dardane e epirote!

I përjetshmi dhe i fuqiploti, Atdhe

kur do ta bëjmë ne betimin  për ty,

pse kaq heshtje për Republikën  e

Çamërisë! Shqipëri, ku të iku zëri!

Shqipëria pellazge shtatzanë është

me historinë, ajo shpejt do të lindë!

Shqiptarët jemi pellazgët e lashtë,

popull i Thotit, Zeusit dhe i Pirros!

Atdhe Geci – Dortortmund, 2023 / Poezi nga libri “Kanuni poetik” I dhe II

Shperndaje ne
Updated: 5 Prill, 2023 — 10:13

The Author

Atdhe Geci

Rrustem Geci është një poet i njohur. Ai u lind në Roganë të Dardanës. Mësimet e para i bëri në vendlindje, kurse shkollën e mesme e kreu në Gjilan dhe Dardanë. Rrusta u kulturua më tej në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Ekonomik. Rrustem Geci 15 vjet ishte gazetar, në Radio Televizionin e Prishtinës. Ndërsa pas mbylljes së RTP-së nga regjimi fashistoid serbian ai mërgon në Dortmund të Gjermanisë, ku edhe tani jeton e vepron. Deri më tash ka shkruar dhe botuar 17 vepra; 1. “Demonstratat e luleve”, 2. “Antolologjia personale" 3. “Jeta në Letër”, 4. ”Mielli dhe uji”, 5. “Lirikë”, 6. “Dridhjet e barit”, 7. “Atdheu”, 8. ”Erdhëna”, 9. “Arbëreshët”, 10. “Shqipëria”, 11. “Trojet e mia” , 12. “Rogana”, 13. “Heroika”, 14. “Gacat e prushit”, 15. “Atdhetarët”, 16. “Pasha këtë tokë”, 17. “Kanuni poetik”, libri më i vëllimshëm në gjuhën shqipe me poezi, 2 mijë faqe, dhe mbi 23 mijë vargje. Motivet në poezinë e Gecit janë motive të zemrës dhe të shpirtit. Shndërrimi i jetës së jetuar në tekst poetik, është natyrshmëria e të qenit poet. Poezia përfiton shumë nga e bukura, nga dashuria. Rrustem Geci është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, prej vitit 1995, dhe është i përfaqësuar në gjashtë Antologji me poezi, dhe në një Antologji për gazetari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.