Letërsi Kombëtare: Kasam SHAQIRVELA – VADITJE TROJESH

Një poezi e marrë nga libri poetik, me titull: “Dhimbje ka Atdheu”, të autorit,

Kasam SHAQIRVELA

VADITJE TROJESH

Dhe sinorit ç’i theri plaga
Një herë nga dhimbja dy herë nga vraga
Shtrihej vala lemeri
Që nga jugu deri në veri…
Vaditen Trojet nëpër Arbëri
Kemi Nishin dhe Morenë …
Dhe sa të tjera që skuqën dhenë
Kur për Qele Kulla koka prenë
Vezirët shqiptarë për osmanlinë
Dhe Turhanët si në Janinë..?!
*
Në More dhe në Nish…
Në vend të gurëve për Kala
                                                       Koka të prera, të grirë mish

Ç’kullojnë në gjak plis e këmishë
Ngrihen klithjet deri në “hava”.
*
Histori moj në të thënçin…
Për shumë cuba e vasha nëne
Se për ne atë besë dhënshin…
Qe dhe mbete një kasaphane!

 

© Kaso VELA

Shperndaje ne
Updated: 24 Korrik, 2023 — 13:42

The Author

Kasam SHAQIRVELA

1 Comment

Add a Comment
 1. Selman Dervishi-Mani USA

  DYKRENARE FLAMURI

  PLOT VARRE MASIVE, LOT ZJARRE O, MAFIVE
  VARRE MASIVE GJAKU, ZJARRE MAFIVE PRAGU
  GJAKU ME GURGULLIMA, PRAGU O TRUBULLIMA
  GURGULLIMA O PRROJE, TRUBULLIMA O PLOJE
  PRROJE O LUMEJ GJAKU, PLOJE FUREJ PRAGU
  LUMEJ GJAKUT SKUQEN, TUMEJ PRAGUT PUQEN
  SKUQEJ DHEU I TOKËS, HUQEJ KREU I KOKES
  DHEU TOKES GJAKOSEJ, KREU LOKES PLAGOSEJ
  GJAKOSUR THITH GJAK, PLAGOSUR GRITH PRAG
  GRITH GJAK O SHQIPE, THITH PRAG ORE,TIPE
  SHQIPE TERË POPULLI, SHKRIPE ZË HORBULLI
  POPULLIT SHQIPTARIE, HORBULLIT TIPKAVRIE
  SHQIPTARE LEGJENDES, TIPZVARRE REGJENDES
  LEGJENDE ZËR GJAKUT, REGJENDE LËR PRAGUT
  GJAKU DHURATË TOKËS, PRAGU FLUGATË KOKES
  TOKËN GJERË VADITUR, KOKEN NXERË TAPITUR
  UJITUR OUH, ME GJAK, UH, NGRITUR ME PRAG
  LULEGJAK PLOT FUSHA, VULEPRAG LOT MBUSHA
  FUSHA GJERË FLAMURI, MBUSHA TERË PRAGURI
  FLAMURI SHQIPTARISË, PRAGURI SHKRIPAVRISË
  SHQIPE OJ DYKRENARE, SHKRIPE O, HYDRENARE
  DYKRENARE O FLAMURI, HYDRENARE OR PRAGURI!

  DORËSHKRIM VEPRA”KRYELEGJENDA SHQIPTARE 3″

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.